تبلیغات در پادکست، ۵ نکته مهم از افراد حرفه‌ای

زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه
خانه بلاگ مقالات دیجیتال مارکتینگ

ممکن است شما هم جزء آن دسته از افرادی باشید که هر روز در مسیر خانه به محل کار، پادکست گوش می‌دهید. جالب است بدانید که شما تنها نیستید؛ روزانه تعداد زیادی پادکست به زبان‌های مختلف برای گروه‌های مختلف مخاطبان تولید می‌شود و این پادکست‌ها توانسته‌اند در سال‌های اخیر شنونده‌های زیادی را جذب کنند. بر اساس گزارشInfinite Dial، مخاطبان آمریکایی پادکست به طور متوسط به 7 پادکست در طول هفته گوش می‌دهند.

صنعت ساخت پادکست از سال ۲۰۱۳ آغاز شده و به طرز قابل توجهی در طی سال‌های اخیر رشد داشته است. Infinite Dial گزارش می‌دهد که تعداد شنوندگان پادکست در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال قبل، 20 میلیون نفر افزایش یافته است. همین آمار و ارقام ساده، اهمیت تولید پادکست و تبلیغات در پادکست را روشن‌تر نشان می‌دهد. صاحبان کسب‌وکار و بازاریابان همواره باید به دنیال پرمخاطب‌ترین و مهم‌تر از همه، رو به رشدترین کانال‌ها برای نمایش تبلیغاتشان باشند تا بتوانند مخاطبان بیشتری را جذب کنند و کسب‌وکارشان را رونق دهند.

تجربه ثابت کرده که تبلیغات در پادکست برای کسب‌وکارهایی که اسپانسر می‌شوند، نتایج خوبی به همراه داشته است. طبق آمار Midroll، حدود ۶۱% از شنونده‌های پادکست گفته‌اند که پس از شنیدن تبلیغات، خرید انجام داده‌اند و به صورت کلی، نرخ تعامل شنوندگان با تبلیغات پادکست ۲ تا ۳ برابر بیشتر از نرخ تعامل شنوندگان با تبلیغات رادیویی است.

در یکی از پست‌های کالج تپسل، درباره پادکست به عنوان یکی از انواع محتوا صحبت کرده‌ایم. در این مطلب قصد داریم درباره تبلیغات در پادکست‌ها، نرخ تبلیغات و استراتژی کلی تبلیغات در پادکست صحبت کنیم.

 

استراتژی‌های تبلیغات حرفه‌ای در پادکست

استراتژی‌های مربوط به تبلیغات در پادکست

پیش از آن که تبلیغات در پادکست را شروع کنید، به پیشنهادهای متخصصانی که در زمینه تبلیغات در پادکست تجربه دارند، توجه کنید و بر اساس آنها، استراتژی تبلیغاتی مناسبی برای پادکست‌های تبلیغاتی در نظر بگیرید.

 

1- از پادکست به منظور افزایش آگاهی از برند استفاده کنید نه تولید لید (سرنخ).

ربکا بک، یکی از نویسندگان پلتفرم Ahrefs (ابزار سئو و ترافیک سایت) است که اخیراً مسئولیت اسپانسرشیپ (پشتیبانی) در پادکست‌ها را به عهده گرفته. او چند توصیه در زمینه استراتژی تبلیغات در پادکست در سایت medium منتشر کرده است. در اینجا چند نکته قابل توجه از این توصیه‌‌ها را ارائه می‌کنیم:

 • تبلبغات پادکست به‌جای آنکه ابزاری برای تولید لید باشد، ابزاری برای در معرض دید قرار گرفتن به منظور افزایش آگاهی از برند است.
 • نرخ بازگشت سرمایه (ROI) همیشه هم قابل اندازه‌گیری نیست.
 • تبلیغاتی که به صورت ارگانیک توسط گوینده گفته می‌شوند، نسبت به تبلیغاتی که خودتان به صورت نوشته از پیش تعیین‌شده در اختیار گوینده قرار می‌دهید، عملکرد بهتری دارند.

 

2- درک کنید که مخاطبان شما ممکن است سلایق مختلفی داشته باشند.

Midroll یکی از شرکت‌هایی است که پادکست‌ها را به تبلیغ‌دهندگان مناسبشان وصل می‌کند؛ این شرکت که در زمینه پادکست تبلیغاتی حرفه‌ای است، به تبلیغ‌دهندگان پیشنهاد زیر را ارائه می‌دهد:

هیچگاه برای تبلیغات پادکست، خود را محدود به تبلیغ در یک دسته خاص از پادکست‌ها با موضوعات متناسب با کسب‌وکارتان نکنید. یک تصور اشتباه وجود دارد که هر کسب‌وکاری باید تبلیغاتش را در پادکست‌های مرتبط با همان حوزه انجام دهد؛ در صورتی که مخاطبان پادکست‌های کمدی می‌توانند به موضوعات کارآفرینی هم علاقه‌مند باشند یا شنوندگان پادکست‌های ورزشی ممکن است به کسب‌وکارهای حوزه غذا علاقه‌ داشته باشند. به همین دلیل است که باید درک کنید مخاطبان کسب‌وکار شما می‌توانند سلایق و نیازهای مختلفی داشته باشند؛ بنابراین، هیچگاه خود را محدود نکنید.

 

3- تبلیغاتی که پادکسترها به صورت بداهه می‌خوانند، عملکرد بهتری دارند.  

جیسون هوچ (Jason Hoch): مدیر محتوای مجموعه HowStuffWorks در مصاحبه با DigDay اعلام کرد که چه نوع تبلیغات پادکست برای برند آن‌ها بهترین نتیجه را بدست آورده است.

 • تبلیغاتی که پادکستر به صورت بداهه اجرا می‌کند تاثیر بهتری نسبت به تبلیغات از پیش تعیین‌شده و نوشته‌شده که در بین برنامه پخش می‌شود، دارند.
 • شنونده‌ها احساس خوبی نسبت به تبلیغات از پیش نوشته‌شده ندارند.
 • برای کسب نتایج بهتر، بهتر است پادکسترها به صورت ارگانیک از برند شما در برنامه خود نام ببرند و اشاره‌ای کوتاه کنند تا جنبه تبلیغاتی آن کم و اثرگذاری آن بیشتر شود.

 

4- موفقیت کمپین‌های خود را آزمایش و اندازه‌گیری کنید.

کرت کافر (Kurt Kaufer)، مدیر بازاریابی مجموعه Ad Result Media است که یک آژانس تبلیغات پادکست است در مقاله‌ای که در Forbes متتشر کرده به نکات جالبی درباره تبلیغات پادکست اشاره کرده است. مهم‌ترین این نکات شامل موارد زیر است:

 • کلید موفقیت تبلیغات پادکست «اندازه‌گیری» است. برای بررسی و اندازه‌گیری میزان موفقیت خود در کمپین‌های تبلیغات پادکست، از کدهای تبلیغاتی (کد تخفیف و …)، لینک‌های شخصی‌سازی شده و نظرسنجی‌های پس از پرداخت استفاده کنید.
 • طبیعی است اگر از ابتدا از نحوه و میزان تاثیرگذاری تبلیغات در کانال‌های مختلف اطلاعات کاملی نداشته باشید. برای تشخیص اینکه کدام آگهی‌ها موفق عمل کرده و کدام یک موفق نبوده‌اند، باید پادکست‌های مختلف را امتحان کنید و بسنجید و سپس، کانال‌هایی که بهترین نتایج را برای شما به ارمغان می‌آورد را شناسایی کنید.
در کالج تپسل بخوانید!  بهترین استراتژی بازاریابی محتوا برای سال ۲۰۲۲

 

5- نیازی نیست اسپانسر بزرگ‌ترین پادکست‌ها شوید، در برنامه‌های کوچکتر هم می‌توانید همان مخاطبان را پیدا کنید.

سم بالتر (Sam Balter) یک بازاریاب پادکست در هاب‌اسپات است و نکاتی آموزنده درباره استراتژی‌های تبلیغات پادکست ارائه داده است:

 • تبلیغات پیش‌نمایشی (pre-roll ad) و تبلیغات پایانی (post-roll ad) در کل از تبلیغات میانی (mid-roll ad) ارزان‌ترند و به زمان کمتری هم نیاز دارند. بیشتر تبلیغات نوعی فرخوان (call to action) دارند که شنوندگان را تشویق می‌کند به آدرس وبسایت خاصی بروند یا وارد پیج اینستاگرام یک برند شوند یا برای استفاده از محصولات و خدمات با تخفیف ویژه آن برند، از کد تخفیف ارائه شده در تبلیغات پادکست استفاده کنند.
 • محبوبیت پادکست‌ها و تعداد شنوندگان پادکست‌ها رو به افزایش است و این موضوع، بستری تازه برای ارتباط با مردم پیش روی صاحبان کسب‌‌وکارها قرار خواهد داد.
 • وقتی اسپانسر یک پادکست می‌شوید باید به سازنده آن اعتماد کنید تا پیامی را که می‌خواهد، با لحن، متن و صدای خود به مخاطبانش برساند.
 • بهتر است سراغ پادکستی بروید که بتوانید تبلیغات خود را با فرکانس بیشتری پخش کنید و در واقع، فرکانس پخش تبلیغ را به دسترسی به مخاطبان زیاد ترجیح دهید. جایی که بتوانید به‌جای یک تبلیغ در یک پادکست بزرگ، ۳ تا ۵ تبلیغ داشته باشید.
 • شنوندگان پادکست از نسل تحصیل‌کرده و نسبتا مرفه‌تر هستند. نیازی نیست که حتما اسپانسر پادکست‌های بزرگ شوید، همان مخاطبان را در پادکست‌های کوچکتر خواهید یافت.

تبلیغ در فضای وب‌سایت‌های معتبر ایرانی در مدیااد

مدیااد، به شما کمک می‌کند تا کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکار خود را در معتبرترین وب‌سایت‌های ایرانی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

میخواهم با پلتفرم مدیااد آشنا شوم

تعرفه و قیمت‌گذاری تبلیغات پادکست

تعرفه تبلیغات در پادکست

مبلغی که شما برای تبلیغ در پادکست هزینه می‌کنید به مدت زمان تبلیغ یا نوع آن تبلیغ بستگی دارد.

همچنین این نکته را در نظر بگیرید که هر پادکستی ساختار قیمت‌گذاری مخصوص به خود را دارد. مبلغ آگهی‌ها می‌توانند بر مبنای هر 1000 بار پخش (CPM) یا بر مبنای هر اکشن (CPA) محاسبه شود. CPM هزینه‌ای است که بر مبنای هر 1000 ایمپرشن یا 1000 بار دانلود پادکست پرداخت می‌کنید. CPA هزینه‌ای است که به ازای به‌دست آوردن هر مشتری از طریق پادکست پرداخت می‌کنید. لازم به ذکر است که بیشتر تبلیغ‌ها بر پایه مدل CPM هستند.

بر مبنای تحقیقات فعلی در جهان، میانگین مبلغ پرداختی برای یک تبلیغ بر اساس مدل قیمت‌گذاری CPM در پادکست چیزی در حدود ۲۵ دلار است. یعنی به طور متوسط، هر تبلیغ‌دهنده برای 1000 مرتبه پخش شدن تبلیغش در پادکست، 25 دلار می‌پردازد.

بر اساس AdvertiseCast، میانگین هزینه تبلیغات پادکست بر اساس مدل CPM برای ۳۰ ثانیه تبلیغ معادل ۱۸ دلار و برای ۶۰ ثانیه ۲۵ دلار محاسبه می‌شود. البته این هزینه به نوع پادکست و تعداد مخاطبان پادکست بستگی دارد. طبیعتاً هرچه تعداد مخاطبین یک پادکست بیشتر باشد، هزینه تبلیغات در آن پادکست هم بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال، به جدول زیر که توسط AdvertiseCast ارائه شده توجه کنید.
میانگین هزینه تبلیغات در پادکست

شبکه تبلیغات پادکست

شبکه تبلیغاتی پادکست، آژانسی است که کمپانی‌ها یا برندها را به پادکست‌هایی معرفی می‌کند که می‌توانند تبلیغات آنها را در برنامه‌های خود پخش کنند. هدف این شبکه‌های تبلیغات پادکست است که در کمترین زمان و بی‌دردسرترین شکل ممکن به پادکسترها برای کسب درآمد پایدار از طریق تبلیغات کمک کنند و از سوی دیگر، به برندها برای رشد محصولاتشان با استفاده از آگهی در پادکست‌ها کمک کنند. با برخی از معروف‌ترین شبکه‌های تبلیغات پادکست دنیا آشنا شویم.

۱. شبکه تبلیغات پادکست Midroll

شبکه تبلیغات پادکست Midroll  می‌تواند تبلیغ‌دهندگان و صاحبان کسب‌وکارها را به بیش از 300 پادکست‌ وصل کند که برنامه‌هایشان بیش از ۱۵۰ میلیون بار در ماه دانلود می‌شوند. تبلیغ‌دهندگان در پنل تبلیغ‌دهندگان midroll به پارامترها و متریک‌های کمپین تبلیغاتی خود دسترسی داشته باشند.

در کالج تپسل بخوانید!  دیتا استودیو چیست و چگونه می‌توان اکانت گوگل استودیو ساخت؟

 

۲- شبکه تبلیغات پادکست Podcast One

در شبکه تبلیغات پادکستpodcast one ، بیش از 350 برنامه در طول هفته منتشر می‎شود که تعداد دانلود پادکست‌های سالانه این شبکه‌ تبلیغاتی به بیش از ۲ میلیارد می‌رسد. داده‌هایی که این شبکه تبلیغاتی در اختیار تبلیغ‌دهندگان می‌گذارد شامل موارد زیر است:

 • چه تعدادی تبلیغ شما را شنیده‌اند
 • پادکستی که در آن تبلیغ کرده‌اید چند بار دانلود شده است.

 

۳- شبکه تبلیغات پادکست AdvertiseCast

این شبکه تبلیغات پادکست به ۳۰ میلیون شنونده ماهانه دسترسی دارد و ۷۵۰۰ جایگاه تبلیغاتی در پادکست‌ها به تبلیغ‌دهندگان ارائه می‌کند. همچنین، این شبکه تبلیغاتی می‌تواند کمپین تبلیغاتی شما در پادکست‌ها را به بهترین وجه ممکن، مدیریت کند. شما به عنوان تبلیغ‌دهنده می‌توانید در پنل خود می‌توانید درباره برنامه‌هایی که می‌خواهید اسپانسرشان باشید تحقیق کنید، کمپین‌های تبلیغاتی خود را مدیریت کنید و به گزارش معیارهای کمپین تبلیغاتی خود دسترسی داشته باشید.

تبلیغ در فضای محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های موبایل در تپسل

تپسل، به شما کمک می‌کند تا کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکار خود در فرمت‌های مختلف تبلیغاتی (ویدئویی، بنری، همسان، ریتارگتینگ) را در محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

میخواهم با تبلیغات تپسل آشنا شوم

 

آمار و ارقام در دنیای تبلیغات پادکست

آمار و ارقام در دنیای تبلیغات در پادکست

پادکست مارکتینگ یک تاکتیک بازاریابی در حال رشد است. از آنجا که بیشتر مردم با پادکست آشنا شده‌اند و نرخ مشارکت آن‌ها در گوش دادن به آن رو به افزایش است، برندها دیگر نمی‌توانند تبلیغات پادکست را نادیده بگیرند.

 • ۷۰ % از جمعیت آمریکا با پادکست آشنایی دارند.
 • پیش‌بینی می‌شود درآمد تبلیغات پادکست تا سال ۲۰۲۱ از یک میلیارد دلار فراتر رود.
 • کمپین‌های آگاهی از برند و اسپانسر محتوایی، همچنان بخش عمده شیوه تبلیغات پادکست را تشکیل می‌دهد که تبلیغ‌دهندگان برای جذب مخاطب استفاده می‌کنند.
 • ۵۱ % از مردم حداقل به یک پادکست گوش داده‌اند.
 • تبلیغات در پاکست که توسط پادکستر خوانده می‌شود در حال قرار گرفتن در اولویت تبلیغ‌دهندگان است؛ به‌طوری‌که حدود دو سوم پادکست‌های تبلیغاتی در سال 2018 را شامل شده‌اند. یک سوم بقیه نیز شامل تبلیغات صوتی از پیش ضبط شده است.
 • مدل قیمت‌گذاری CPM یعنی پرداخت به ازای هر 1000 بار نمایش، رایج‌ترین نوع قیمت‌گذاری در تبلیغات پادکست محسوب می‌شود.
 • تبلیغات ۶۰ ثانیه‌ای محبوب‌ترین نوع تبلیغات پادکست در سال ۲۰۱۸ بوده‌اند. مخاطبان تمایل چندانی به شنیدن تبلیغات ۹۰ ثانیه‌ای ندارند.

در سال‌های اخیر در کشور ما نیز پادکست‌های فارسی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند و مخاطبان پادکست‌ها روز به روز در حال افزایش هستند. همچنین، کیفیت پادکست‌های فارسی با سرعت قابل توجهی در حال افزایش است. پادکست چنل بی، بی پلاس، رادیو مرز، پادکست 10 صبح، پادکست سفر محتوا، پادکست کرن، رادیو دیو، رادیو دست‌نوشته‌ها، رادیو جولون، رادیو دال، پادکست فردوسی‌خوانی و … از جمله باکیفیت‌ترین و پرمخاطب‌ترین پادکست‌های فارسی‌زیان هستند. شما به عنوان تبلیغ‌دهنده می‌توانید از طریق اسپانسر شدن، علاوه بر کمک به ارتقای سطح فرهنگی کشور، کسب‌وکارتان را به صورت نیتیو و بدون اینکه منجر به آزار شنونده شود، از زبان پادکستر تبلیغ کنید و آگاهی از برند خود را افزایش دهید و حتی با ارائه کد تخفیف‌های ویژه هر برنامه، فروش خود را افزایش دهید.

آیا شما تجربه‌ای در زمینه پادکست مارکتینگ داشته‌اید؟ آیا از این تجربه راضی بوده‌اید؟ چالش‌های شما در رابطه با این موضوع چیست؟ آیا در برنامه‌‌ریزی آینده خود، پادکست مارکتینگ را در نظر گرفته‌اید؟ چه چیزی باعث می‌شود که این روش بازاریابی را نادیده بگیرید؟ تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

پرسش‌های متداول

پادکست چیست؟

پادکست یک فایل صوتی است که در برخی بسترها مانند یوتیوب، شبکه‌های اجتماعی و… منتشر می‌شود و شما می‌توانید به آن‌ها گوش دهید.

چه نکاتی را باید هنگام تولید پادکست رعایت کنید؟

انتخاب موضوع مفید و جالب، پیوستگی و نظم در انتشار پادکست، احترام به علایق مخاطبین و تولید پادکست متناسب با نیاز هر دسته، عدم استفاده از عبارات سنگین و پیچیده و… از نکات قابل تامل هنگام تولید پادکست است.

نظر دهید.

http://www.otc-certified-store.com/hypertension-medicine-europe.html https://zp-pdl.com/online-payday-loans-cash-advances.php https://zp-pdl.com/online-payday-loans-cash-advances.php https://zp-pdl.com/emergency-payday-loans.php https://zp-pdl.com/apply-for-payday-loan-online.php http://www.otc-certified-store.com/cholesterol-medicine-europe.html http://www.otc-certified-store.com/women-s-health-medicine-usa.html https://zp-pdl.com/get-quick-online-payday-loan-now.php https://zp-pdl.com/fast-and-easy-payday-loans-online.php онлайн займ одобрение 100займ срочно в москвезайм плохой кредитной историей доступный займзайм легкийзайм на карту по паспорту онлайн

Sending
User Review
5 (3 votes)

  8 ديدگاه نظر دهيد

 1. سلام اصلا ملموس نبود برام الان مثلا نمونش چطوری تو تبلیغات بازی نمونه پادکست چطوری ؟ یعنی فقط صوت پخش میشه؟و توش تبلیغ یه برندی یا یه برنامه ای رو میکنه؟

  • سلام. بله اگر پادکست گوش داده باشید می‌بینید که اونهایی که تبلیغ دارن به صورت صوتی میان برنامه‌ها گاهی تبلیغ پخش می‌کنن. یه چیزی مشابه رادیو. در بازی‌ها هم که به‌صورت تصویری وجود داره. 🙂

 2. بهتر بود پادکست های فارسی و قیمت های ریالی رو بررسی میکردید. عملا مقاله به درد من نخورد فقط وقتمو گرفت

اعلام ديدگاه

 

هر هفته از به‌‌روزترین مطالب دیجیتال مارکتینگ در کالج تپسل آگاه شوید.

عضویت در خبرنامه کالج تپسل

لطفا منتظر بمانید ...

عضویت شما با موفقیت انجام شد.

آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد بود و به هیچ عنوان جهت مقاصد تبلیغاتی استفاده نخواهد شد.