۷ راهکار برای کپی‌رایتینگ مؤثر

زمان مطالعه : 4 دقیقه
خانه بلاگ مقالات دیجیتال مارکتینگ

همه ما می‌دانیم که کلمه‌‌ها نقشی اساسی در زندگی روزمره دارند و شاید بتوان زبان را بزرگ‌ترین اختراع بشر دانست؛ چرا که انسان‌ها از طریق کلمه‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. کپی‌ رایتینگ شامل فرآیند انتخاب کلماتی است که توسط کپی رایتر ها و بازاریابان استفاده می‌شود تا مخاطبان خود را ترغیب کنند که بعد از خواندن و یا شنیدن کلمه‌ها، فعالیت خاصی (action) مانند مشترک شدن در خبرنامه ایمیل را انجام دهند و یا برندی را به خاطر بیاورند.

‌کلمه‌ها در بازاریابی و کپی رایتینگ نیز نقش اساسی دارند. بازاریابان با استفاده از کلمه‌ها در قالب‌های متفاوت مانند بیلبورد، بروشور تبلیغاتی‌، بلاگ، شبکه‌های اجتماعی و … پیام خود را به مخاطبانشان منتقل می‌کنند؛ اما اینکه چگونه از کلمات استفاده شود که بیشترین تأثیر را بر مخاطبان داشته باشد، یکی از چالش‌های بزرگ بازاریابان است. مثلاً هنگامی‌ که بازاریابان یک برند می‌خواهند یک صفحه فرود برای آن طراحی کنند، باید حواسشان باشد که از چه کلمه‌‌هایی استفاده می‌‌کنند، آن‌ها را با چه چینشی کنار هم قرار می‌دهند و چه تعداد کلمه استفاده می‌کنند.‌‌

در این نوشتار ابتدا به مفوم کپی رایتینگ می‌پردازیم و سپس ۷ راهکار برای داشتن یک کپی‌ رایتینگ مؤثر را بیان می‌کنیم.

تبلیغ در فضای وب‌سایت‌های معتبر ایرانی در مدیااد

مدیااد، به شما کمک می‌کند تا کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکار خود را در معتبرترین وب‌سایت‌های ایرانی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

میخواهم با پلتفرم مدیااد آشنا شوم

کپی‌ رایتینگ چیست؟

کپی‌رایتینگ یکی از اساسی‌ترین عناصر هر نوع بازاریابی برای یک برند و همانند یک فراخوانی برای اقدام ((Call-To-Action(CTA) اما در مقیاسی بزرگ‌تر است.کپی رایتینگ به معنای استفاده از کلمات برای جذب مخاطبین و فروش بیشتر است.در واقع کپی رایتینگ کار یک فروشنده را در قالب کلمات انجام می دهد.در نگاه اول شاید کپی‌ رایتینگ کاری ساده به نظر برسد ولی واقعیت این است که باید نکات و ظرافت‌‌های زیادی را رعایت کرد تا بتوان یک کپی‌ رایتنگ مؤثر انجام داد. درواقع دقت و خلاقیت در خلق یک اثر ماندگار با کلمات، هنر یک کپی‌‌رایتر است.

کپی رایتر کیست؟

کپی‌رایترها تلاش می‌‌کنند که با استفاده از کلمه‌ها مردم را به ادراک یک حس، فکر کردن به یک موضوع و درنهایت پاسخ دادن و انجام دادن فعالیت از قبل تعریف‌شده‌ای ترغیب کنند.کپی رایتر کسی است که با توجه به نکات روانشناسی مخاطب بر فرآیند تصمیم گیری فرد در خرید کالا تاثیر می گذارد و تنها ابزار او در این راه، انتخاب هوشمندانه کلمات است.

۷ راهکار برای داشتن یک کپی‌رایتینگ مؤثر

  1. رویکردی متفاوت در پیش گیرید.

   همه ما هرروز با تبلیغات مختلف بمباران می‌شویم و عادت کرده‌ایم که به پیام‌های تبلیغاتی توجه نکنیم. بیشتر ما حتی به آن‌ها نگاه هم نمی‌کنیم؛ اینجاست که نقش کپی‌رایتینگ مهم می‌شود. یک پیام تبلیغاتی با محتوای خوب می‌تواند توجه این مخاطبان بی‌علاقه را جلب کند.

   هر برندی مزایا و ابعاد مختلفی دارد که می‌توانید برای تبلیغ برند از هرکدام استفاده کنید؛ اما هنگام انتخاب پیام کپی‌رایتینگ به‌دقت بیشتری نیاز است. برای طراحی تأثیرگذار پیام تبلیغاتی باید آن جنبه‌ای از محصول را انتخاب کنید که بتواند مخاطب شما را تحریک و توجه او را جلب کند.

   به‌عنوان یک کپی‌رایتر، برای تولید پیام‌های تبلیغاتی، با رویکردی متفاوت به داستان محصول نگاه کنید. با تولید پیام‌های غیرمنتظره و غیرعادی بر حس بی‌توجهی مخاطبان خود غلبه کنید و آن‌ها را مشتاق کنید تا به تبلیغ شما توجه کنند. یک کپی‌رایتینگ خوب باید مخاطب خود را به فکر کردن و یا تماشای مجدد پیام ترغیب کند. این امر باعث می‌شود که پیام تبلیغاتی شما بیشتر در ذهن‌ها بماند.

   به‌عنوان نمونه، بازاریابان مایع ظرف‌شویی دورتو قبل از ورود محصول خود به بازار و شناخته شدن آن توسط مردم، تبلیغات جالبی در بیلبوردهای‌های سطح شهر مطابق عکس‌های زیر داشتند.

   کپی‌رایتینگ

   سپس بعد از مدتی که از این تبلیغات گذشت، از محصول خود به‌طور واضح و عادی رونمایی کردند. به این روش در تبلیغات “تیزینگ” می گویند.

   نقطه قوت تیزینگ این برند، بهره‌گیری مستقیم از کپی‌رایتینگ و هماهنگی آن با طرح بصری ارائه‌شده است. طراحان این تیزینگ ابتدا با پیام‌های غیرعادی و معمایی مخاطب خود را مشتاق کردند که محصول دورتو چیست. بعد از گذشت مدتی، کمپین تبلیغاتی اصلی را اجرا کردند و به سوال ذهن مخاطب خود جواب دادند. بازاریابان این محصول با این کار ذهن مخاطبان خود را بیشتر با تبلیغات خود درگیر کردند.

تبلیغ در فضای محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های موبایل در تپسل

تپسل، به شما کمک می‌کند تا کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکار خود در فرمت‌های مختلف تبلیغاتی (ویدئویی، بنری، همسان، ریتارگتینگ) را در محبوب‌ترین اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

میخواهم با تبلیغات تپسل آشنا شوم
 1. در متن خود از احساسات استفاده کنید.

  به‌عنوان نمونه، فرض کنید که محصول شما کفش است و می‌خواهید برای آن بازاریابی کنید. به‌جای صحبت راجع به انعطاف‌پذیری و یا وزن کم محصولتان که تقریباً بازاریابان تمام کفش‌ها به آن می‌پردازند، بین محصول خود و تجربه‌ای که قرار است برای خریداران آن به ارمغان آورد،‌ ارتباط برقرار کنید.

  به‌عنوان نمونه، یکی از تبلیغات شرکت Nike را ببینید.

  کپی‌رایتینگ

  این آگهی تبلیغاتی در مورد پیچیدگی‌های زندگی صحبت می‌کند که به‌تدریج از بین می‌روند و با سادگی و راحتی جایگزین می‌شوند. همان‌طور که پیام پیش می‌رود، جمله‌ها ساده‌تر می‌شوند و کلمات ساده و ریتمیک جایگزین می‌شوند. ریتمی که کلمه دویدن به آگهی تبلیغاتی می‌دهد، مشابه صدای برخورد کفش به زمین در هنگام دویدن است.

  اگر شما از احساسات به‌درستی در کپی‌رایتینگ خود استفاده کنید، می‌توانید نرخ تبدیل وب‌سایت خود را تا حد زیادی بهبود بخشید؛ اما اینکه چگونه در صنعت‌های مختلف احساسات مخاطب را درگیر کنید، یکی از چالش‌های پیش روی کپی‌رایترها است. بر اساس گزارش ارائه‌شده توسط Unbounce Conversion Benchmark نحوه استفاده از احساسات در صفحه فرودهای با کاربردهای مختلف با هم تفاوت دارد. مثلاً، در وب‌سایت مرتبط با صنعت گردشگری باید با کلمات مثبت صحبت کنید. بر اساس تحقیقات انجام‌شده، حتی اگر شما به میزان ۱٪ از کلمات منفی مانند محدودیت، چالش، ترس، عصبانیت و … در کپی‌رایتینگ مربوط به سفر استفاده کنید، نرخ تبدیل این وب‌سایت تا بیش از ۲۵٪ کاهش می‌یابد.

  کپی‌رایتینگ

  در همین گزارش آمده است که در صفحه خدمات کسب‌وکار خود با‌ید خلاصه و مفید صحبت کنید. تحقیقات انجام‌شده نشان می‌دهد که نرخ ‌تبدیل صفحات فرودی که کمتر از ۱۰۰ کلمه دارند در مقایسه با آن‌هایی که بیش از ۵۰۰ کلمه دارند، ۵۰٪ بیشتر است.

  کپی‌رایتینگهمچنین، در صفحه خدمات و سرویس‌های‌ کسب‌وکار خود حس اعتماد را به مشتریان خود منتقل کنید و از کلماتی مانند مفید، نگهداری، راهنمایی و … استفاده کنید.

  استفاده از بعضی از احساسات ممکن است نرخ تبدیل صفحات فرود را بسته به کاربرد آن‌ها افزایش و یا کاهش دهد.  به‌عنوان‌مثال، استفاده از حس شادی در وب‌سایت‌های آموزشی تأثیر مثبتی در بهبود نرخ تبدیل دارد اما ایجاد زیاد این حس در مخاطبان وب‌سایت‌های حقوقی می‌تواند تأثیر بدی بر نرخ تبدیل داشته باشد.

  بنابراین، در کپی‌رایتینگ خود از احساسات، به‌خوبی و متناسب با رفتار مخاطبان خود استفاده کنید تا بتوانید بیشترین تأثیر را بر آن‌ها داشته باشید.

 2. برای عنوان متن وقت بگذارید.

  تحقیقات اخیر Sharethrough.com نشان می‌‌دهد که ۲۰٪ از جوانان، هنگام گشتن در رسانه‌های اجتماعی فقط عنوان feedها را می‌خوانند. عنوان‌ها همیشه یک ابزار مهم برای اتصال مخاطب بوده‌اند. اگر عنوان یک متن مثلا موضوع یک ایمیل، خسته‌ کننده باشد یا به‌ اندازه کافی جالب نباشد، مخاطبان متن شما را نخواهند خواند. در تعیین عنوان محتواهای تبلیغاتی، سعی کنید مخاطبان خود را به دانستن آنچه در متن آمده است، کنجکاو کنید. طنز، بازی کردن با کلمات و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن، راه‌حل‌هایی خوب برای جلب‌توجه هستند. بهتر است عنوان شما در یک خط بیاید.

  بسیاری از کپی‌رایترها بر این باورند که که هدف عنوان یک آگهی تبلیغاتی باید این باشد تا مخاطب ترغیب شود که خط اول متن را بخواند. هدف خط اول متن این باید باشد که مخاطب خط دوم را بخواند و الی‌آخر.

  به‌طور خلاصه، اگر عنوان آگهی تبلیغاتی مخاطبان شما را جذب نکند، دیگر همه‌چیز از دست رفته است.

 3. برای کپی رایتینگ بهتر مشتریان خود را بشناسید.

  یک کپی‌رایتینگ موفق تنها با یک نفر صحبت می‌کند و متن آن با توجه به شرا‌یط، انگیزه‌ها، نیازها، آرزوها و چالش‌های او است. به همین دلیل باید مشتریان خود را بشناسید و آن‌ها را از نظر جمعیت‌شناسی و علایقشان بررسی کنید. سپس، متناسب با هر دسته از مشتریان خود و نیازهایشان محتوای تبلیغاتی تولید کنید.

  کپی‌رایتینگ

 4. از اصطلاحات تخصصی و مبالغه بپرهیزید!

  زمانی که نویسندگان محتوا در تلاش هستند که مخاطبان خود را با شرکت،‌ محصولات و یا خدمات خود آشنا کنند، ممکن است از اصطلاحات تخصصی استفاده و یا برای اینکه هدف خود را برجسته کنند؛ دست به دامان مبالغه شوند. اما حقیقت این است که یک کپی‌رایتینگ خوب باید پیام خود را با زبان و اصطلاحات خود مخاطبان به آن‌ها برساند. این بدان معنا نیست که هرگز جوایز و دستاوردهای خود را در معرض دید دیگران قرار ندهید؛ بلکه باید دستاوردهای خود را درست همان‌گونه که هستند به بقیه گزارش دهید.

  متن خود را واضح بنویسید. اگر پیچیدگی و نامفهوم بودن جملات خواننده را مجبور به خوانش چندباره متن کند، کپی‌رایتینگ نمی‌تواند به موفقیت لازم برسد.

 5. همیشه مختصر ولی مفید بنویسید.

  یک نوشته خوب باید کوتاه باشد ولی درعین‌حال به‌خوبی پیام خود را منتقل کند. در یک پوستر و یا بنر تبلیغاتی نیز بهتر است که تعداد زیادی کلمه وجود نداشته باشد تا مخاطب شما با یک نگاه به پوستر بتواند تمام کلمات را ببیند.

  بنابراین، جمله‌های کپی‌رایتینگ خود را پس از نوشتن آن بررسی و عبارات اضافی را حذف کنید ولی حواستان باشد که مفهوم پیام شما تغییر نکند.

 6. در تولید محتوا به جزئیات دقت کنید.

  هنگام تولید محتوا باید حواستان به جزئیاتی مانند اشتباهات املایی، لینک‌های شکسته،  کلمات تکراری و … باشد. این‌ها اشتباه‌های متداولی هستند که بیشتر نویسندگان به آن‌ها دچار می‌شوند ولی از یک برند انتظار می‌رود مخاطب را با این موارد مواجه نکند. اشتباه در جزئیات می‌تواند تأثیر بدی بر مخاطبانتان داشته باشد.

  کپی‌رایتینگ

  بهتر است که قبل از انتشار متن از یک فرد دیگر کمک بخواهید تا نوشته شما را مطالعه کند و اشتباه‌های نگارشی آن را به شما بگوید. اگر به فرد دیگر دسترسی ندارید، مدتی به فکر خود استراحت دهید و بعد مجدداً متن خود را بررسی کنید، چرا که اگر شما بلافاصله بعد از نوشتن متن، آن را بخوانید، به‌احتمال‌زیاد نمی‌توانید اشکالات موجود در آن را پیدا کنید.

  ما در کالج تپسل برای جلوگیری از اشتباه‌های متداول ویرایشی و نگارشی از ابزار ویراستیار استفاده می‌کنیم. می‌توانید افزونه آن را به Word اضافه کنید و بعد از نوشتن کلمات و جملات، از درستی متن خود اطمینان حاصل کنید.

  موفق‌ترین کپی‌رایتینگی که در تبلیغات دیجیتالی یا بیلبوردهای شهری دیده‌اید، چه بوده است؟ فکر می‌کنید چه چیزی باعث شده آن را به خاطر بسپارید؟ برای ما در قسمت نظرات بنویسید تا دیگر مخاطبان کالج هم از شما بیاموزند.

 

سوال‌های رایج

کپی رایتینگ یعنی چه؟

کپی‌رایت هنر و زمینه نوشتن پیام‌های متقاعدکننده است که افراد را تشویق به اقدام می‌کند. کپی رایتینگ با سایر انواع نوشتار، مانند مقالات، وبلاگ‌ها یا کتاب‌ها متفاوت است.

چه مهارت‌هایی برای کپی رایتر شدن لازم است؟

مثال‌های زیر چندین مهارت مهمی است که کپی‌رایترها برای موفقیت به آن نیاز دارند:

 • مهارت‌های نوشتاری قوی.
 • مهارت‌های ارتباطی.
 • مهارت‌های فنی.
 • تفکر خلاقانه.
 • مهارت‌های حل مسئله.
 • مهارت‌های بین فردی.
 • مهارت‌های تحقیق.

آیا کپی رایتینگ شغل خوبی است؟

کپی رایتینگ می‌تواند یک حرفه یا تجارت آزاد بسیار پردرآمد باشد. درآمد یک کپی رایتر با توجه به تخصص و مکانی که در آن کار می‌کند متفاوت خواهد بود.

http://www.otc-certified-store.com/cholesterol-medicine-usa.html https://zp-pdl.com/get-quick-online-payday-loan-now.php www.zp-pdl.com https://zp-pdl.com/emergency-payday-loans.php https://zp-pdl.com https://zp-pdl.com/get-a-next-business-day-payday-loan.php http://www.otc-certified-store.com/cancer-medicine-usa.html https://zp-pdl.com займ для граждан снгзайм на карту моментумзайм под проценты взять займ до зарплатыбыстрый займ улан-удэзайм онлайн на карту под 0 процентов

 • مریم شریفی نژاد
3.8
Sending
User Review
4.17 (6 votes)

  8 ديدگاه نظر دهيد

اعلام ديدگاه

 

هر هفته از به‌‌روزترین مطالب دیجیتال مارکتینگ در کالج تپسل آگاه شوید.

عضویت در خبرنامه کالج تپسل

لطفا منتظر بمانید ...

عضویت شما با موفقیت انجام شد.

آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد بود و به هیچ عنوان جهت مقاصد تبلیغاتی استفاده نخواهد شد.