استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست و چه اهمیتی دارد؟

زمان مطالعه : 8 دقیقه
خانه بلوک های یادگیری دوره رایگان دیجیتال مارکتینگ

  در جلسات قبل خواندیم که دیجیتال مارکتینگ چیست؟ و همچنین  راه اندازی یک وب‌سایت مناسب و روش‌های گوناگون حضور آنلاین مثل فهرست لوکال، شبکه‌های اجتماعی و موبایل صحبت کردیم. حال باید بدانید که برای رسیدن به اهداف کسب‌وکار خود نیاز به برنامه‌ای دارید که به آن استراتژی دیجیتال مارکتینگ گفته می‌شود. ابزاری وجود دارند که در این مسیر می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. رسانه‌های فردی یا پولی و کمپین‌های بازاریابی نمونه‌هایی از این ابزار هستند. شما باید با کمک این ابزار و به وسیله انتخاب بهترین روش، استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را بچینید و آن را پیش ببرید تا بتوانید به هدف مورد نظرتان برسید.

  استراتژی دیجیتال مارکتینگ

   استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

  استراتژی دیجیتال مارکتینگ طرحی است برای ایجاد حضور اینترنتی از طریق کانال‌های آنلاین مانند جستجوی ارگانیک، رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات پولی و سایر رسانه‌های مبتنی بر وب مانند وبسایت شما. هدف استراتژی های دیجیتال مارکتینگ افزایش آگاهی از برند شما و جذب مشتریان جدید به برند شما است.

  یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ قوی، به کسب‌وکار شما کمک می‌کند تا از طریق کانال‌های انتخاب شده با دقت به اهداف دیجیتالی خاصی دست یابد. بسیار مهم است که به یاد داشته باشید که همه کانال‌های بازاریابی برای همه کسب‌وکارها مناسب نیستند. 

  چالش اصلی برای صاحبان کسب‌وکار و بازاریابان استفاده از یک استراتژی مناسب در دیجیتال مارکتینگ است. در حالت کلی، استراتژی‌ بازاریابی دیجیتال به دو بخش رایگان (Organic) و غیر رایگان (Paid) تقسیم می‌شود. استراتژی رایگان بر بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو (SEO) و بهینه‌سازی صفحه اپلیکیشن‌ها در مارکت (ASO) تمرکز دارد. استراتژی غیر رایگان دیجیتال مارکتینگ انواع مختلفی را شامل می‌شود که SEM یکی از آنهاست. به دلیل وجود رقابت بسیار زیاد در استراتژی‌های رایگان، استراتژی‌های غیر رایگان ممکن است تأثیرگذاری بیشتری در ایجاد ترافیک داشته باشد.

  استراتژی دیجیتال مارکتینگ به صورت رایگان یا Organic چیست؟

  استراتژی رایگان بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی ارگانیک به روش‌هایی اطلاق می‌شود که بدون پرداخت هزینه و با تغییراتی در روش حضور آنلاین، می‌توان توسط مخاطبان دیده شد. در این روش‌ها برای کلیک مشتری روی لینک مستقیم وب‌سایت، هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. ترافیک می‌تواند هم به‌صورت کمی هم به‌صورت کیفی افزایش یابد:

  شما می‌توانید تمام بازدیدکنندگان دنیا را به بازدید از وب‌سایت خود جذب کنید (!) اما اگر آن‌ها در وب‌سایت شما چیزی که در جست‌وجوی آن بودند را پیدا نکنند، فوراً وب‌سایت شما را ترک می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، اگر بازدیدکنندگان تنها به این منظور که موتور جستجوگر گوگل به آن‌ها می‌گوید که شما منبعی برای فروش محصولات Apple هستید وارد وب‌سایت شما شوند درحالی‌که شما یک کشاورز هستید که سیب می‌فروشد، این افزایش ترافیک بی‌کیفیت است. ترافیک باکیفیت به ‌منظور حضور بازدیدکنندگانی است که علاقه‌مند به محصولات/خدمات شما هستند.

  در ادامه، هنگامی ‌که بازدیدکنندگان متناسب با کسب‌وکارتان را از طریق کلیک بر روی صفحات نتایج جستجوگرها یافتید، باید به فکر افزایش میزان ترافیک وب‌سایت خود باشید.

  دو نوع رایج از استراتژی رایگان دیجیتال مارکتینگ شامل SEO و ASO است؛ SEO (سئو) فرآیند افزایش مقدار و کیفیت ترافیک وب‌سایت شما از طریق نتایج موتورهای جست‌وجو است. به‌عبارت‌دیگر، سئو به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که بر روی وب‌سایت انجام می‌شود تا منجر به بالا رفتن بازدید از وب‌سایت از طریق موتورهای جستجو ‌شود. بهینه‌سازی موتور جست‌وجو یا سئو، باعث بیشتر دیده شدن شما از طریق قرار گرفتن وب‌سایت در رتبه بالاتر در صفحه نتایج جست‌وجو می‌شود. در همین راستا ASO نوعی از فرایند بهبود قابلیت دیده شدن اپلیکیشن‌ها در فروشگاه‌های اپلیکیشن (مانند iTunes ،iOS ،Google Play) است. این فرایند شامل رتبه‌بندی اپلیکیشن‌ها از طریق جست‌وجوی کلیدواژه در استور و قرار دادن اپلیکیشن در جایگاه اپلیکیشن‌های برتر است که موجب نصب بیشتر آن اپلیکیشن می‌شود.

   در جلسات بعدی کالج، به ‌طور مفصل و با جزئیات بیشتری به این دو راهکار خواهیم پرداخت.

  استفاده از سئو در استراتژی دیجیتال مارکتینگ

  استراتژی‌ دیجیتال مارکتینگ به صورت غیر رایگان چیست؟

  همان ‌طور که از نام آن مشخص است، شما باید برای این نوع از خدمات پول پرداخت کنید. به دلیل رقابت بسیار زیاد در استراتژی‌های رایگان دیجیتال مارکتینگ، روش‌های غیر رایگان، مکمل و از ملزومات فعالیت‌های بازاریابی شما خواهند بود. این استراتژی‌ بازاریابی دیجیتال نیاز به طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای دقیق دارد و راه مناسبی برای ارتقای محتوا و افزایش ترافیک است.

  بازاریابی شبکه های اجتماعی (SEM (Search Engine Marketing)، بازاریابی موتورهای جستجو (Social Media Marketing، تبلیغات ویدیویی، تبلیغات نمایشی و تبلیغات در اپلیکیشن‌ها جزو استراتژی‌های غیررایگان دیجیتال مارکتینگ هستند که هر کدام از آن‌ها در جلسات بعدی ‌مفصل توضیح داده می‌شود و در اینجا تنها به معرفی آنها می‌پردازیم:

  SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو: از تبلیغات پولی برای حضور در صفحه نتایج موتور جستجو استفاده می‌کند. وجود کلیدواژه‌های مرتبط در وب‌سایت شما و انجام فعالیت‌های قبلی سئو، به شما کمک می‌کند که جایگاه تبلیغات بالاتر و با قیمت کمتری داشته باشید.

  بازاریابی موتورهای جستجو(SEM)

  SMM یا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی: استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای معرفی محصولات/خدمات به‌منظور افزایش ترافیک بازدید است و روش بسیار خوبی برای دستیابی به مشتریان در تمام اندازه‌های کسب‌وکار است. لینکدین، توییتر، اینستاگرام، فیسبوک و یوتیوب تعدادی از شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده در تبلیغات اینترنتی هستند.

  ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی: فرآیند استفاده از ویدیوهای جذاب برای ارتقا و بازاریابی کسب‌وکار شما است و شامل مراحل تولید ویدئو، انتشار آن و بهبود نتایج است. تأثیرگذاری ویدئو بسیار زیاد است به‌ نحوی‌ که اگر افراد اطلاعاتی را فقط بشنوند، سه روز بعد 10% از مطالب را به یاد دارند ولی اگر صدا و تصویر در قالب ویدئو همراه یکدیگر باشد، سه روز بعد به‌ طور متوسط 65% از اطلاعات را به یاد خواهند داشت. 

  بازاریابی ویدئویی در استراتژی دیجیتال مارکتینگ

  بنرهای تبلیغاتی: در اینترنت، تبلیغات کوچک مستطیلی شکل هستند که در نقاط مختلف صفحات وب‌سایت ظاهر می‌شوند و اگر بر روی آن کلیک کنید، شما را به وب‌سایت تبلیغ دهنده منتقل می‌کند.

  اپلیکیشن‌های موبایل: صاحبان کسب‌وکار و بازاریابان در تلاش‌اند که برند خود را از طریق اپلیکیشن‌های موبایل به کاربران دستگاه‌های هوشمند معرفی و تبلیغ کنند. امروزه موبایل به‌عنوان نزدیک‌ترین رسانه به مخاطب پیام تبلیغاتی کسب‌وکار را سریع و به بخش زیادی از مخاطبان می‌رساند.

  تبلیغات درون اپلیکیشن در استراتژی دیجیتال مارکتینگ

  ایمیل مارکتینگ: می‌تواند در هر دو دسته ارگانیک و پولی قرار گیرد اما با اطمینان می‌توان گفت که ایمیل مارکتینگ یکی از مقرون به ‌صرفه‌ترین روش‌های بازاریابی و تبلیغات است. پلتفرم‌های بسیاری برای ارسال کمپین‌های ایمیلی و طراحی خبرنامه‌های الکترونیکی وجود دارد که قیمت سالانه آن‌ها بسته به تعداد افراد دریافت‌کننده می‌تواند بین چند ده تا چند صد دلار باشد که در مقایسه با سایر روش‌های بازاریابی بسیار کم است.

  اهداف استراتژی دیجیتال مارکتینگ غیر رایگان

  بازاریابی مستقیم: این نوع استراتژی از PPC (Pay Per Click)، موبایل مارکتینگ و تبلیغات خرید (Shopping Adds) به‌ منظور افزایش ترافیک و نرخ تبدیل برای کسب‌وکار استفاده می‌شود.

  برند سازی: هدف تبلیغات در این نوع استراتژی، آگاهی بخشی درباره برند یا محصول با استفاده از Google Display ads، ویدیو مارکتینگ و موبایل مارکتینگ است.

  بازاریابی مجدد: هدف این نوع استراتژی، ایجاد تبلیغات هدفمند و منحصربه‌فرد برای کاربرانی است که قبلاً وب‌سایت/ اپلیکیشن/ کانال یوتیوب را دیده‌اند.

  پارامترهای انتخاب استراتژی‌ دیجیتال مارکتینگ

  بسته به اهداف کسب‌وکارتان، شناخت مخاطب و میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید، می‌توانید یکی از استراتژی‌های ذکر شده در بالا را برای بازاریابی انتخاب کنید.

  نوع و محل حضور آنلاین کسب‌وکارتان در انتخاب روش تبلیغاتی نقش بسیار مهمی دارد؛ مثلاً اگر کسب کار شما تنها از طریق وب‌سایت اداره می‌شود باید توجه ویژه‌ای به SEO وب‌سایت داشته باشید در حالی ‌که اگر کسب‌وکار شما از طریق اپلیکیشن در دنیای آنلاین حضور دارد، باید روی ASO تمرکز بیشتری داشته باشید. اهداف کسب‌وکار نیز نقش تعیین‌کننده در انتخاب استراتژی دیجیتال مارکتینگ دارد. به‌ عنوان‌ مثال؛ هدف تبلیغاتی کسب‌وکارهای بزرگ، ترویج برند و ایجاد شناخت برای آینده است و به همین دلیل بودجه زیادی را در راه‌های مختلف بازاریابی مانند SEO ،SEM ،SMM ،In App و video marketing صرف تبلیغات می‌کنند درصورتی‌که معمولا اهداف کسب‌وکارهای کوچک فروش فعلی است و توان مالی زیادی برای تبلیغات ندارند و باید بهترین گزینه برای تبلیغات را انتخاب کنند؛ مثلاً ایمیل مارکتینگ، سئو و تبلیغات بنری برای کسب‌وکارهای کوچک مناسب هستند.

  همچنین به عملکرد و مخاطبان کسب‌وکارتان نیز توجه کنید و در ابتدا مخاطبان کسب‌وکارتان را شناسایی کنید و در جایی که آن‌ها حضور بیشتری دارند تبلیغات کنید. به ‌عنوان‌ مثال، اگر محصولات شما جنبه تزئیناتی و تجملاتی دارند مانند ساعت یا طلا و جواهر، قطعاً استفاده از LinkedIn برای شما مناسب نیست؛ زیرا شما را به مخاطب هدف نمی‌رساند. در عوض تبلیغات ویدئویی در اپلیکیشن‌هایی نظیر اینستاگرام برای شما بهترین گزینه خواهد بود. انتخاب روش‌های تبلیغاتی شما باید متناسب با بودجه‌ای باشد که برای آن در نظر گرفته‌اید. به‌عنوان‌مثال، اگر قصد جذب کاربر جدید برای اپلیکیشن خود دارید، باید از روز اول توسعه اپلیکیشن به فکر بودجه‌ای متناسب برای کمپین‌های نصب اپلیکیشن باشید زیرا این کمپین‌ها معمولاً قیمت بالایی دارند و با بودجه‌های اندک، نمی‌توان انتظار نتیجه بخشی از آن‌ها را داشت.

  مزایای داشتن استراتژی در دیجیتال مارکتینگ

  • با داشتن یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ مدون، برند شما بهتر و بیشتر شناخته می‌شود.
  • یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ خوب می‌تواند کارایی کمپین‌های تبلیغاتی و در نتیجه فروش شما را افزایش دهد.
  • استراتژی دیجیتال مارکتینگ برنامه کاری شما را طبق روال، منظم می‌کند.
  • یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ خوب، ترافیک سایت شما را افزایش می‌دهد.

  معایب نداشتن استراتژی دیجیتال مارکتینگ

  نداشتن استراتژی دیجیتال مارکتینگ نیز مانند نداشتن برنامه‌ریزی مدون در هر کاری موجب ناهماهنگی و عدم دستیابی به‌موقع به هدف خواهد شد. از دیگر معایب نداشتن یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سهم بازار خود را از دست خواهید داد.
  • امکان بودجه‌بندی درست و بر اساس الویت‌ها را از دست می‌دهید.
  • وقت و هزینه‌ای که صرف کارها می‌کنید، بی‌نتیجه می‌ماند.
  • امکان بهینه‌سازی نخواهید داشت.

  مراحل ایجاد استراتژی دیجیتال مارکتینگ

  اهمیت بازاریابی دیجیتال همچنان در حال افزایش است. مردم زمان بیشتری را به صورت آنلاین سپری می‌کنند و بودجه بازاریابی همچنان به سمت دیجیتال سنگینی می‌کند. با فرصت‌های بسیار زیاد در دیجیتال مارکتینگ، به راحتی می‌توان وارد فعالیت‌های اجرایی شد. با این حال، سرمایه گذاری در استراتژی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش بازگشت سرمایه دیجیتال شما است. یک استراتژی واضح، ضررها را کاهش می‌دهد و تمرکز را به تلاش‌های شما می‌افزاید.

  در اینجا نحوه ایجاد یک استراتژی دیجیتال مارکتنیگ قوی آورده شده است:

  • تعیین اهداف بازاریابی
  • مشخص کردن پرسونای مخاطبان
  • بررسی ابزار و کانال‌های دیجیتال مارکتینگ
  • شناسایی و تحلیل رقبا
  • اجرا و ارزیابی

  از میان قسمت‌های مختلف استراتژی دیجیتال مارکتینگ، مرحله آخر که اجرا و ارزیابی است، مهم‌ترین مرحله است.

   

  اهداف SMART شده در استراتژی دیجیتال مارکتینگ

  اهداف SMART شده در استراتژی دیجیتال مارکتینگ

   

  برای معرفی هدف‌گذاری اسمارت (SMART) ابتدا در نظر داشته باشید که برای آن که بتوانید کارهای خود را پیگیری کنید و به پیشرفت مورد نظر دست یابید، نیاز به هدف‌گذاری دارید. ایجاد هدف مسیرتان را مشخص می‌کند و بدون آن نمی‌توان موفقیت را متصور شد.

  مدل هدف‌گذاری SMART یعنی بخش‌بندی هدف به ۵ قسمت قابل ارزیابی که هر حرف خود را به ترتیب از کلمات زیر وام گرفته است:

  • Specific؛ مشخص
  • Measurable؛ قابل اندازه‌گیری
  • Attainable؛ قابل دستیابی
  • Relevant؛ مرتبط
  • Time-Bound؛ دارای محدودیت زمانی

  هدف شما باید دارای ویژگی‌های بالا باشد تا در مهلت زمانی مقرر به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنید.

  استراتژی دیجیتال مارکتینگ بر اساس فریم‌ورک RACE

  استراتژی دیجیتال مارکتینگ بر اساس فریم‌ورک RACE

  فریم‌ورک RACE یکی از روش‌های گوناگونی است که در تدوین استراتژی دیجیتال مارکتینگ از آن استفاده می‌شود. ۴ حرف کلمه RACE هر کدام نشان دهنده یکی از واژه‌های زیر هستند:

  • Reach؛ دسترسی
  • Act؛ فعالیت
  • Convert؛ تبدیل
  • Engage؛ تعامل

  پس فریم‌ورک RACE درباره دسترسی مخاطبان و افزایش آگاهی از برند در پلتفرم‌های مختلف آنلاین، اقدامات و فعالیت‌هایی که در آن‌ها نسبت به برند علاقه ایجاد می‌کند و این آشنایی بیشتر می‌شود، تبدیل آن‌ها به مشتری و ایجاد و ادامه تعامل و وفاداری است تا طول عمر مشتری بیشتر شود.

  جمع‌بندی

  در این جلسه به بررسی گام دوم دیجیتال مارکتینگ یعنی مارکت یا عرضه، پرداختیم و راهکارهای آن را به‌صورت کلی بررسی کردیم. حال دیگر می‌دانید که داشتن استراتژی دیجیتال مارکتینگ یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در مسیر دستیابی به هدف به آن نیاز دارید. در جلسه آینده این بلوک، بهینه سازی موتور جستجو یا سئو یه طور مفصل گفته شده است.

  در قسمت کامنت‌ها منتظر نظرات و پیشنهادهای شما هستیم.

  • نازنین قاسمی
  5
  Sending
  User Review
  4.12 (26 votes)

   18 ديدگاه نظر دهيد

  1. خیلی ممنونم از زحماتتون واقعا لذت بردم و استفاده کردم،کاش میشد که یسری مطلب راجع به برندسازی فردی میزاشتین و همینطور یه روشی که ما بتونیم با شما درارتباط باشیم و سوالاتمونو مطرح کنیم و امکان همکاری رو بوجود بیاریم

   • سلام
    ممنون از نظر لطف شما، خوشحالیم که مطالب مفید بوده براتون
    بله حتماً در آینده بیشتر راجع به این موضوع جذاب صحبت میکنیم
    یک پست مختصر هم راجع به این موضوع نوشته شده در کالج، اگه دوست داشتید مطالعه بفرمایید
    https://college.tapsell.ir/personal-branding-tips/

  2. ممنون از زحماتی که میکشید، ولی از یه شبکه تبلیغاتی مثل تپسل توقع میره مطالبش منحصر به فرد و دارای عمق خیلی خیلی بیشتری نسبت به جاهای دیگه باشه، این قبیل مطالب و شاید بشه هر جایی پیدا کرد، خواهش من اینه به جای Me too Marketing مطالب با عمق بیشتری بزارید، نا سلامتی پیشروی بازار تبلیغات موبایلی هستیدا ??

   پیروز باشید

  3. سلام وقت بخیر ممنونم از مطالب عالیتون که در اختیار همه قرار میدید ….فقط چهطور کتاب الکترونیکی دانلود کرد …از کدوم قسمت میشه

   • سلام
    ممنون از لطف شما
    در بخش کتاب‌های الکترونیکی، کافیه ایمیلتون رو در فرم سمت راست وارد کنید، فایل پی دی اف کتاب براتون ایمیل میشه

  4. سلام ممنون از سایت خوبتون
   مطالبتون و اطاعاتتون بسیار بسیار مفید و ارزشمند است واقعا خسته نباشید
   واقعا میشه گفت بهترین سایت هست حتی بهتر از سایت متمم . من سایت متمم زیاد مطلب خوندم ولی به این کاملی و خوبی نبود
   من کارم ساخت تیزر تبلغاتی و ویدئو مارکتینک هست و با خوندن این مطلب ها دانشم نسبت به ویدئو مارکتنیگ بیشتر شد
   فقط یه سوال : در رابطه با چگونه محتوا نوشتن یا راه و روش هایی برای محتوا نوشتن یا در مورد بازرایابی محتوایی هم اطاعات دارید؟
   چون من نگا کردم نتونستم ببیینم اگ مطلب دارید ممنون میشم ک بهم معرفی کنید
   بازم ممنون از سایت خوبتون

  اعلام ديدگاه

   

  هر هفته از به‌‌روزترین مطالب دیجیتال مارکتینگ در کالج تپسل آگاه شوید.

  عضویت در خبرنامه کالج تپسل

  لطفا منتظر بمانید ...

  عضویت شما با موفقیت انجام شد.

  آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد بود و به هیچ عنوان جهت مقاصد تبلیغاتی استفاده نخواهد شد.