آموزش استفاده از بازاریابی شبکه های اجتماعی در دیجیتال مارکتینگ

زمان مطالعه : 15 دقیقه
خانه بلوک های یادگیری دوره رایگان دیجیتال مارکتینگ

  در جلسه قبل در مورد مزایای ایمیل مارکتینگ که یکی از مهم‌ترین ترفندهای مارکتینگ در دنیای دیجیتال است، صحبت کردیم. پس از مشخص کردن هدف، ایجاد پروفایل در رسانه‌های اجتماعی، برنامه ریزی استراتژی شبکه های اجتماعی، تولید محتوای مناسب و جذب مخاطب که همگی مراحل حضور در شبکه‌های اجتماعی هستند، می‌توان به مارکتینگ در این شبکه‌ها پرداخت. در این جلسه به تعریف و آموزش بازاریابی شبکه های اجتماعی پرداخته، مراحل، مزایا و معایب، معیارهای موثر، روش‌ها و ابزارهای SMM را توضیح خواهیم داد و با نقش این استراتژی در دیجیتال مارکتینگ آشنا می‌شویم.

  بازاریابی شبکه های اجتماعی یا SMM چیست؟

  بازاریابی شبکه های اجتماعی

  SMM که مخفف عبارت  Social Media Marketing به معنای بازاریابی شبکه های اجتماعی است، یکی از روش های دیجیتال مارکتینگ محسوب می‌شود. در صورت بازاریابی مناسب در این شبکه‌ها، می‌توانید حجم زیادی از مخاطبان را جذب کرده و به کسب‌وکار خود رونق ببخشید. با توجه به فعالیت بخش زیادی از جامعه در پلتفرم‌های اجتماعی مانند تلگرام، اینستاگرام، توئیتر و … حضور و استفاده از تکنیک های سوشال مدیا مارکتینگ، تقریباً برای هر کسب‌وکاری مفید واقع خواهد شد؛ اما باید در نظر داشته باشید که SMM یک کانال فروش مستقیم نیست و تنها ابزاری است برای کمک به فروش بیشتر. در واقع فروش را مستقیما انجام نمی‌دهد و نیاز به زمان دارد؛ بنابراین، پیش از استفاده از این روش باید اهداف و نیازهای خود را بررسی کرده و سپس تصمیم بگیرید.

  البته قابل ذکر است که این روزها افراد زیادی برای فروش مستقیم کالا یا خدمات از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا تلگرام و … استفاده می‌کنند.

   

  پیش‌نیازهای استفاده از خدمات بازاریابی شبکه های اجتماعی

  هزینه بازاریابی شبکه های اجتماعی نسبت به سایر روش‌های دیجیتال مارکتینگ بالاتر است؛ در نتیجه در ابتدا باید بررسی کنید که کاربرد بازاریابی شبکه های اجتماعی در کسب و کار شما چیست و آیا واقعا به آن نیاز دارید؟ پس از پی بردن به این که قطعا به این استراتژی دیجیتال مارکتینگ نیاز دارید، باید از توانایی اجرای این روش نیز اطمینان حاصل کنید.

  برای این موضوع، باید به سه عامل وب‌سایت، بودجه و آنالیتیکس توجه کنید. منظور از آنالیتیکس داشتن یک ابزار تحلیلی برای رصد نتایج کمپین‌ها است و در ادامه منظور از دو مورد دیگر را توضیح داده‌ایم:

  وجود ظرفیت مناسب در سایت برای افزایش ترافیک

  افزایش ترافیک وب سایت

  بدیهی است که استفاده از تکنیک های بازاریابی شبکه های اجتماعی، از طریق هدایت کاربران به وب‌سایت باعث بالا رفتن ترافیک وب‌سایت می‌شود و این وب‌سایت باید آمادگی پاسخ‌گویی به نیازهای مخاطبان را داشته باشد و در واقع ترافیک را به خریدار تبدیل کند. برای این منظور، باید راه ارتباطی در وب‌سایت قرار داشته باشد، مشتریان به ‌راحتی خرید کنند، قیمت‌ها را چک کنند، سفارش دهند یا تماس بگیرند. در صورتی‌ که چنین امکاناتی در وب‌سایت شما وجود ندارد، باید پیش از هزینه کردن برای SMM، وب‌سایت خود را به ‌گونه‌ای که برای خدمت‌رسانی به مشتریان مناسب باشد، دوباره طراحی کنید.

  اختصاص دادن بودجه مورد نیاز برای حضور در سوشال مدیا

  پیش از اجرای SMM یا بازاریابی شبکه های اجتماعی، باید میزان بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید را مشخص کنید. به خاطر داشته باشید که حضور و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و ترک ناگهانی آن‌ها کاری غیرحرفه‌ای است و باعث خراب شدن اعتبار شما خواهد شد. مخاطبان در چند ماه نخست، تنها با رسانه‌های شما درگیر می‌شوند و نمی‌توان از همان ابتدا انتظار سود زیاد داشت. سوالی که پیش می‌آید این است که چقدر هزینه کنید تا بازاریابی شبکه های اجتماعی بازدهی خوبی برای شما داشته باشد؟ پاسخ به این سوال برای هر کسب‌وکاری متفاوت است، اما به‌ طورکلی پیشنهاد می‌شود که 25 درصد از کل هزینه‌ای که برای تبلیغات و سئو در نظر گرفته‌اید را برای SMM خرج کنید.

  مراحل حضور و بازاریابی در شبکه های اجتماعی

  در ادامه، مراحل انجام SMM و تبلیغات در شبکه های اجتماعی را توضیح داده‌ایم. چهار مرحله نخست در جهت حضور در دیجیتال مارکتینگ از طریق بازاریابی شبکه های اجتماعی و سه مرحله آخر برای اجرای بازاریابی در این شبکه‌ها مطرح شده است. باید به این نکته توجه داشته باشید که تمامی این مراحل به یکدیگر وابسته هستند. با این ‌وجود، ممکن است بعضی کسب‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی حضور نداشته باشند، اما قصد تبلیغ در این شبکه‌ها را داشته باشند.

  به ‌عنوان ‌مثال، صاحب یک برند لباس ممکن است حساب کاربری اینستاگرام نداشته باشد، اما به دلیل حجم بالای کاربران این پلتفرم اجتماعی، قصد تبلیغ و نمایش کسب‌وکار خود در اینستاگرام را داشته باشد و از این طریق کاربران اینستاگرام را به بازدید از وب‌سایت خود هدایت کند و ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهد. یا اینکه یک توسعه‌دهنده بازی، ممکن است به کانال تلگرامی برای کاربران خود نیاز نداشته باشد، اما برای تبلیغ بازی، جذب مخاطبان ایرانی بیشتر و به دست آوردن نصب بیشتر از طریق تبلیغ در تلگرام که دارای محبوبیت زیادی نزد ایرانیان است، استفاده کند. مراحل حضور و مارکتینگ در شبکه‌های اجتماعی را می‌توان به‌ صورت خلاصه به شکل زیر بیان کرد:

  1- عضویت در شبکه‌های اجتماعی، اولین قدم شروع این استراتژی

  با توجه به اهداف کسب‌وکارتان، پلتفرم مورد نظر خود را انتخاب و در آن عضو شده و یک حساب کاربری برای کسب‌وکارتان باز کنید. قبل از برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی، ابتدا به نکات زیر توجه کنید:

  • هدف از حضور در شبکه‌های اجتماعی چیست؟
  • برای عضویت در شبکه‌های اجتماعی، چه چیزهایی نیاز است؟
  • آیا شبکه‌های اجتماعی شما از لحاظ محتوا، عکس، طراحی، URL و … بهینه شده است؟
  • کدام شبکه در حال حاضر برای شما مفیدتر است؟
  • پروفایل شما در مقایسه با پروفایل رقبا چگونه است؟

  2- مشخص کردن دقیق مخاطب هدف برای کسب نتایج بهتر

  مخاطبان هدف

  در این مورد هرچه مشتری نهایی را دقیق‌تر توصیف کنید، بهتر خواهد بود. به ‌عنوان ‌مثال، اگر مخاطبان هدف شما والدین ساکن تهران باشد، هدفمندی خوبی است، اما اگر بتوانید جزئیات بیشتری مانند سن و سطح درآمد را نیز به‌عنوان معیارهای انتخاب خود قرار دهید، به کسب‌وکار شما کمک شایانی خواهد کرد. در صورت انتخاب مخاطبین هدف اشتباه، مارکتینگ با شکست مواجه خواهد شد. برای یک انتخاب صحیح و مناسب ابتدا معیارهای زیر را در مورد افراد بررسی کنید:

  • سن
  • محل سکونت
  • عنوان شغلی
  • درآمد
  • بیشترین شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده

  3- مشخص کردن قصد حضور خود در شبکه اجتماعی

   پس از ایجاد حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی، باید حضور خود در این شبکه‌ها را به‌ گونه‌ای تثبیت کنید که نشان‌دهنده قصدتان از این حضور و منعکس‌کننده برند شما باشد. برای این کار، مشتریان ایده آل خود را نیز در نظر بگیرید. در صورت مشخص نکردن هدف حضور در شبکه‌های اجتماعی و انتشار پست‌های عمومی به‌ صورت رندوم و بی‌هدف، این استراتژی با شکست مواجه خواهد شد؛ زیرا مردم همیشه افراد متخصص در یک حوزه را دنبال می‌کنند نه افرادی که به‌ صورت عمومی فعالیت می‌کنند. 

  4- تولید محتوای جذاب متناسب با مخاطبین هدف

  محتوای بازاریابی شبکه های اجتماعی

  متاسفانه، بسیاری از کسب‌وکارها مستقیما و بدون انجام مراحل قبل، اقدام به اجرای این مرحله از بازاریابی شبکه های اجتماعی می‌کنند. با در دست داشتن اطلاعاتی نظیر مشتریان ایده‌آل و هدف از حضور برای این مشتریان، ایجاد محتوای مربوطه آسان به نظر می‌آید.

  محتوا اشکال مختلفی دارد، اما شما باید از محتوایی استفاده کنید که هم ‌راستا با اهداف مشخص ‌شده برای مخاطبین هدف و مهارت‌های شما باشد. در نظر گرفتن محتوای باکیفیت، جذاب و مرتبط باید در اولویت قرار گیرد. به ‌منظور مشخص شدن زمان، فرکانس و موضوعات پست هر محتوا، پیشنهاد می‌شود که یک تقویم محتوا ایجاد کرده و طبق آن عمل کنید. همواره کیفیت محتوا را نسبت به کمیت آن در اولویت قرار دهید.

  محتوا می‌تواند در قالب‌های زیر مورد استفاده قرار گیرد:

  • تصویر
  • ویدیو
  • پست‌های وبلاگ
  • اخبار شرکت
  • اینفوگرافیک
  • کتاب‌ها یا eBook
  • مصاحبه‌ها

  5- تعیین شاخص‌های کلیدی (KPI) برای ارزیابی نتایج بازاریابی شبکه های اجتماعی

  به ‌منظور پی بردن به میزان موفقیت بازاریابی شبکه های اجتماعی، نیاز به تعریف و اندازه‌گیری فاکتورهایی است. علاوه بر میزان موفقیت استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی، باید تاثیرگذاری زمان و پول صرف شده برای این استراتژی را نیز اندازه گرفت. برخی از شاخص‌هایی که باید اندازه‌گیری شوند شامل موارد زیر است:

  • نرخ تبدیل
  • زمان صرف شده در صفحات وب‌سایت
  • ذکر کردن نام برند (mention)
  • تعداد کل اشتراک‌گذاری
  • تعداد بازدید

  6- سرمایه‌گذاری روی ابزارهای مدیریت شبکه‌های اجتماعی

  اغلب بازاریابان به ‌منظور افزایش سود خود، از ابزارهایی برای مدیریت شبکه های اجتماعی استفاده می‌کنند. استفاده از این ابزارها باعث تسهیل استفاده از این شبکه‌ها می‌شود. یکی از مزایای این ابزارها، امکان زمان‌بندی انتشار پست‌ها است. برای عملکرد مناسب، ابزار مدیریت خود را با تقویم محتوایی که در مراحل قبل ایجاد کرده‌اید، هماهنگ کنید.

  7- دنبال کردن، آنالیز و بهینه‌سازی بازاریابی شبکه های اجتماعی

  آنالیتیکس بازاریابی شبکه های اجتماعی

  می‌توان گفت که این مرحله، مهم‌ترین نقش در موفقیت کسب‌وکارها در بازاریابی شبکه های اجتماعی را دارد. با این ‌وجود، بسیاری از بازاریابان از آزمون ‌و خطا استفاده می‌کنند که ممکن است همواره نتیجه دقیقی را از این کار به دست نیاورند؛ اما دنبال کردن (track) نتایج، تجزیه‌وتحلیل داده‌های به ‌دست ‌آمده و ایجاد تغییرات برای بهینه‌سازی نتایج، بهترین راه‌حل ممکن است.

  در نظر داشته باشید، بازاریابی شبکه های اجتماعی، کار ثابتی نیست و همواره در حال تغییر است و شما نیز باید خود را با این تغییرات همگام سازید؛ بنابراین، یک استراتژی ایجاد کرده و با گذر زمان و به دست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد کسب‌وکار و مخاطبین خود، به ‌صورت مداوم آن را بهینه سازید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

  مزایای بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

  اگر در تلاش برای ارتقای کسب‌وکارتان هستید، بازاریابی شبکه های اجتماعی کمک بزرگی به شما خواهند کرد. استفاده از این روش مزایای بسیاری دارد که تعدادی از آن‌ها در ادامه آورده شده است:

  1- دسترسی به مخاطبان زیاد، از اصلی ترین مزایای بازاریابی شبکه های اجتماعی

  یکی از مزایای اصلی SMM، دسترسی به حجم مخاطبان زیاد است. مارکتینگ به روش سنتی، مانند تبلیغات تلویزیونی تنها مختص به تماشاچیان ثابت تلویزیون است، در صورتی‌ که SMM توانایی دستیابی به حجم نامحدود و گسترده‌ای از مخاطبان در سراسر جهان را دارد. مهم‌ترین دلیل استفاده 92 درصد بازاریابان از خدمات بازاریابی شبکه های اجتماعی برای ارتقا برند و کسب‌وکارشان، حجم زیاد مخاطبان این روش است. هرکدام از شبکه های اجتماعی به تنهای میلیون‌ها کاربر فعال روزانه دارد. ایجاد حساب کاربری در حداقل دو پلتفرم محبوب باعث دیده شدن کسب‌وکارتان توسط میلیون‌ها نفر خواهد شد.

  2- برقراری ارتباط بهتر با مشتریان و در نتیجه افزایش سود

  یکی از مشکلات کسب‌وکارها برای استفاده از روش‌های مارکتینگ سنتی، برقراری و حفظ روابط طولانی ‌مدت با مشتریان است. روش SMM مبتنی بر تعامل اجتماعی است و در بلندمدت باعث ایجاد اعتماد بین مشتریان و کسب‌وکارها می‌شود. هرچه تعامل شما با مشتریان بیشتر باشد، روابط بهتری بین شما برقرار خواهد شد و در نهایت سود بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد.

  3- امکان اشتراک‌گذاری، ویژگی منحصربفرد بازاریابی شبکه های اجتماعی

  شاید بتوان گفت که منحصربه‌فردترین ویژگی شبکه‌های اجتماعی، قابلیت کمک گرفتن از خود کاربران شبکه‌های اجتماعی است. برخلاف سایر روش‌ها مانند سئو در دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات پولی، محتوای شبکه‌های اجتماعی معمولا به اشتراک گذاشته می‌شود.

  4- افزایش وفاداری مشتریان نسبت به کسب و کار شما

  هرچه در شبکه‌های اجتماعی تعاملات بهتری با مشتریان و مخاطبان هدف خود داشته باشید، اعتبار آنلاین شما و وفاداری مشتریان به برندتان افزایش خواهد یافت. ارتباط فردی و تعامل با مخاطبان هدف به معنی اهمیت قائل شدن برای آن‌ها است که منجر به ایجاد اعتماد و وفاداری بیشتر در آن‌ها می‌شود. طبق مطالعه‌ای که توسط THE SOCIAL HABIT انجام شده است، 53 درصد از آمریکایی‌هایی که یک برند را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند، تمایل بیشتری برای خرید از آن برند دارند و به آن وفادارتر هستند.

  5- بهبود محصولات و خدمات با استفاده از نظرات مشتری

  برای کسب اطلاعات ارزشمند در مورد مشتریان خود می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید که به شما در تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه کمک می‌کند. به ‌عنوان ‌مثال، اطلاع از نظرات، پیشنهادها و انتقادهای مردم در شبکه‌های اجتماعی به شما در بهبود محصولات و خدماتتان کمک می‌کند.

  6- کاربرپسند و همسان بودن تبلیغات در شبکه های اجتماعی

  اکثر تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی به دلیل خلاقانه بودن و استفاده از جذابیت فضای مجازی، مانند سایر روش‌های تبلیغات آزاردهنده نیستند و در صورت استفاده مناسب از پلتفرم‌های اجتماعی، کاربران به تبلیغات جذب و به مشتریان شما تبدیل می‌شوند. یکی از مهم‌ترین روش‌های نمایش تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی، نمایش محتوا در Feed کاربر است که علیرغم تبلیغات آزاردهنده بنری در وب‌سایت‌ها، این روش موجب آزار مخاطبین نمی‌شود.

  تبلیغ در فضای وب‌سایت‌های معتبر ایرانی در مدیااد

  مدیااد، به شما کمک می‌کند تا کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکار خود را در معتبرترین وب‌سایت‌های ایرانی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

  میخواهم با پلتفرم مدیااد آشنا شوم

  معایب سوشال مدیا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

  شاید بزرگ‌ترین عیب روش بازاریابی شبکه های اجتماعی هزینه‌های بالای اجرای آن باشد، اما به ‌جز این مشکل مانند هر روش دیگری، استفاده از روش SMM نیز دارای معایب و خطراتی است که کسب‌وکار شما را به ‌شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد:

  1- زمان‌بر بودن اجرای استراتژی تبلیغات در شبکه های اجتماعی

  زمان زیاد مورد نیاز برای موفقیت در این روش، برای بسیاری از کسب‌وکارهای نوپا و برای مدیران ارشد در برندهای بزرگ، مشکل‌آفرین است. در صورت داشتن یک تیم کوچک و عدم اختصاص یک نیروی تمام ‌وقت به دیجیتال مارکتینگ، برای پیاده‌سازی این روش با مشکل مواجه خواهید شد. همچنین اگر منابع مالی محدودی داشته باشید و نتوانید از یک استراتژی بلندمدت برای بازاریابی شبکه های اجتماعی حمایت کنید، شانس موفقیت اندکی در آن خواهید داشت. علاوه بر این، در صورت اشتباه در این روش، تمامی تلاش‌های انجام شده در این راه منجر به نتیجه مطلوب نمی‌شود و تمام زمان صرف شده هدر خواهد رفت.

  2- وجود افراد، فعالیت‌ها و نظرات منفی در بازاریابی شبکه های اجتماعی

  یکی از مشکلات بازاریابی شبکه های اجتماعی این است که قشرهای مختلف جامعه، حتی افراد منفی و مخرب را نیز به خود جذب می‌کنند. به ‌عنوان ‌مثال، گاهی نظرات منفی در مورد محصولات و خدمات شما، حقیقت ندارند و تنها برای خراب کردن برندتان مطرح می‌شوند ولی بازخوردهای منفی در سایر مخاطبانتان ایجاد می‌کنند.

  3- دشوار بودن اندازه‌گیری دقیق ROI در بازاریابی شبکه های اجتماعی

  مطالعات اخیر نشان داده است که 89 درصد از بازاریابان در تلاش برای فهمیدن میزان واقعی ROI حاصل از سوشال مدیا مارکتینگ هستند. تنها 37 درصد از آن‌ها موفق به اندازه‌گیری ROI شده‌اند، 35 درصد از آن‌ها نیز از صحت عدد به ‌دست‌آمده مطمئن نیستند و 28 درصد از آن‌ها چگونگی اندازه‌گیری ROI حاصل از مارکتینگ از طریق شبکه‌های اجتماعی را نمی‌دانند.

  روش‌های اجرای بازاریابی در شبکه های اجتماعی مختلف

  برای اجرای SMM، ابتدا باید پلتفرم مورد نظر خود را بر اساس اهداف کسب‌وکارتان، اهداف بازاریابی شبکه های اجتماعی، میزان بودجه و مخاطبین هدف خود انتخاب کنید. در نتیجه، پیش از انتخاب پلتفرم مناسب، باید تحقیقاتی را انجام دهید. به ‌عنوان ‌مثال، باید بدانید که مخاطبان هدف شما اغلب در کدام ‌یک از پلتفرم‌ها فعالیت دارند. تعدادی از پلتفرم‌های مورد استفاده کسب‌وکارهای ایرانی و روش‌های استفاده از آن‌ها برای تبلیغات را در زیر توضیح می‌دهیم:

  روش‌های اجرای تلگرام مارکتینگ

  بازاریابی تلگرام

  تلگرام یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین رسانه‌های مورد استفاده ایرانیان برای چت کردن و اشتراک انواع محتوا مانند متن، عکس، ویدیو، gif و … است. علاوه بر این کاربردها، از این پلتفرم می‌توان برای بازاریابی، فروش محصول و کسب درآمد استفاده کرد. امکانات وسیعی که تلگرام در اختیار کاربران قرار می‌دهد، موجب محبوبیت این اپلیکیشن و افزایش روزبه‌روز کاربران ایرانی آن می‌شود. با توجه به آمار بالای 30 میلیون کاربر ایرانی در تلگرام، بهترین فرصت برای صاحبان کسب‌وکار و بازاریابان ایرانی فراهم شده تا در سریع‌ترین و ساده‌ترین روش به مخاطب هدف خود دست یابند و به کسب درآمد بپردازند.

  همه این آمار و ارقام، نشان‌دهنده اهمیت بالای تلگرام برای مارکتینگ است. به دلیل حضور اقشار و سنین مختلف کاربران در تلگرام، انجام تبلیغات در این پلتفرم‌ برای هر نوع کسب‌وکاری سودآور خواهد بود. برای یک مارکتینگ موفق در تلگرام، بازاریابی محتوایی بسیار مهم است.

  روش‌هایی که برای بازاریابی شبکه های اجتماعی در پلتفرم تلگرام مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل موارد زیر می‌شود:

  • ایجاد کانال تلگرامی: کانال‌های تلگرامی محل بسیار مناسبی برای تبلیغ محصولات و خدمات شما است. کانال‌ها از لحاظ تعداد عضو هیچ‌گونه محدودیتی ندارند. امکان قرار دادن چندین ادمین برای یک کانال وجود دارد که باعث افزایش سرعت می‌شود. همچنین، تلگرام توانایی شمارش تعداد بازدید هر پستی که منتشر می‌کنید را فراهم می‌کند و از این طریق می‌توانید تعداد بازدید پست‌های خود را متوجه شوید که در تجزیه‌وتحلیل نتایج بسیار کمک می‌کند.
  • تبلیغات در کانال‌های پرمخاطب: ایجاد یک بنر با محتوای مناسب و پخش آن در گروه‌ها و کانال‌های پرمخاطب یکی از راه‌های جذب مخاطب است. شعار تبلیغاتی و مطالب موجود در بنر باید کوتاه، جذاب، نشان‌دهنده کسب‌وکار شما و دارای CTA باشد. این دکمه می‌تواند لینک کانال تلگرام، آدرس وب‌سایت، آدرس اینستاگرام یا هر چیز دیگری باشد.
  • تبلیغات در کانال‌های معرفی: برخی کانال‌های تلگرام مخصوص معرفی هستند و اغلب مردم برای پیدا کردن کانال‌های مورد نظرشان عضو این کانال‌های معرفی می‌شوند. این روش در ابتدای فعالیت کانال تلگرامی، راه‌حل خوبی برای معرفی خود به دیگران است. این کانال‌ها برای نمایش پست تبلیغات به مدت طولانی به ‌عنوان آخرین پست، پول زیادی دریافت می‌کنند.
  • تبادل لینک: برای افزایش تعداد اعضای کانال تلگرام خود می‌توانید با ادمین‌های کانال‌های دیگر قرارداد ببندید که بنر تبلیغات یکدیگر را برای مدت مشخصی در کانال خود قرار دهید. بهتر است کانال‌های انتخابی برای این کار، مرتبط با کسب‌وکار شما باشد.
  • تبلیغات در وب‌سایت: اگر وب‌سایت فعالی دارید که تعداد بازدیدکنندگان آن زیاد است، در قسمت معرفی وب‌سایت خود، حتما آدرس کانال تلگرام خود را قرار داده و کاربر را به عضویت در کانال تشویق کنید.
  • ایمیل مارکتینگ: در صورتی ‌که از استراتژی ایمیل در دیجیتال مارکتینگ خود استفاده می‌کنید، حتما آدرس تلگرام خود را به مشترکین فهرست خود معرفی کنید. 
  • تبلیغات در صفحات اجتماعی دیگر: اگر کسب‌وکارتان دارای صفحات اجتماعی دیگری مانند اینستاگرام، توئیتر، فیس‌بوک و … است که مخاطبان زیادی دارند، با قرار دادن آدرس تلگرامی خود، همان مخاطبان را به کانال خود دعوت کنید و مطالب متفاوتی نسبت به بقیه صفحات اجتماعی را در کانال خود ارائه دهید. با توجه به محبوبیت اینستاگرام در بین ایرانیان، حتما آدرس کانال تلگرام خود در قسمت معرفی (Bio) قرار دهید.
  • افزودن آدرس کانال در تمام پست‌ها: با توجه به اینکه مطالب و عکس‌های کانال شما ممکن است توسط افراد زیادی به اشتراک گذاشته شوند، باید آدرس تلگرام خود را در تمامی پست‌ها قرار دهید. از این طریق افراد زیادی با کانال شما آشنا خواهند شد. 

  روش‌های اجرای استراتژی اینستاگرام مارکتینگ

  بازاریابی در اینستاگرام

  اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای اجرای بازاریابی شبکه های اجتماعی محسوب می‌شود. هیچ‌کس دوست ندارد که در شبکه‌های اجتماعی با تبلیغات مواجه شود. این تبلیغات باید به شیوه‌ای غیرمستقیم به دست مخاطبین برسد. در صورت استفاده مناسب از امکانات موجود، اینستاگرام می‌تواند بستر مناسبی را برای نمایش محصولات و تبلیغات به مخاطبین هدف را با شرایط مذکور فراهم کند. ساخت تبلیغات با کیفیت و استفاده از تکنیک‌های فروش، به ‌راحتی شما را قادر می‌سازد محصولات خود را از طریق اینستاگرام به فروش برسانید. روش‌های تبلیغات در اینستاگرام شامل موارد زیر است:

  • استفاده از امکانات رایگان اینستاگرام: اینستاگرام دارای بخش‌هایی است که می‌توان به طور رایگان از آنها برای بازاریابی استفاده کرد. بخش‌هایی مانند پروفایل که دارای بیو، آدرس وبسایت و ایمیل است که می‌توانید با وارد کردن اطلاعات واضح و جالب توجه در این پروفایل کاربران را جذب کنید.  همچنین می‌توانید در پست‌های اینستاگرام تصاویر و ویدئوهای جذابی را در صفحه خود قرار دهید و از این طریق کاربران را جذب کنید. قدرت تصاویر در خریدهای اینترنتی بسیار زیاد است، بنابراین از ایده‌های خلاقانه و تبلیغات غیرمستقیم برای معرفی محصولات خود استفاده کنید. همچنین در بخش کامنت‌ها، زمانی که کاربران برای پست‌ شما کامنت می‌گذارند، پاسخ‌گویی مناسب باعث ایجاد اعتماد و رضایت مشتریان می‌شود و روابط بهتری بین شما و مشتریان برقرار خواهد کرد. از قابلیت‌های مختلف اینستاگرام مانند استوری،لایو و فیلترها و … نیز استفاده کنید. این کار باعث آشنایی بیشتر مخاطبان با کسب‌وکار شما می‌شود. در اینستاگرام ، از #هشتگ‌ها استفاده کنید. بسیاری از افراد برای پیدا کردن عکس مورد نظر خود، از هشتگ‌های اینستاگرام استفاده می‌کنند؛ بنابراین باید هشتگ‌هایی که برای جست‌وجو بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند را در پست‌های خود قرار دهید. 
  • برگزاری مسابقات اینستاگرامی: بودجه‌ای را برای برگزاری مسابقه اینستاگرامی اختصاص دهید. به‌ عنوان ‌مثال، از مخاطبین خود بخواهید زیر یک پست به‌ خصوص، 3 نفر از دوستانشان را تگ کنند و از بین افرادی که این کار را کرده‌اند، قرعه‌کشی کنید. از این طریق علاوه بر جذب مخاطبین جدید، مشتریان قبلی خود را نیز به فعالیت وادار می‌کنید. همچنین، از پیشنهادهای ویژه مانند تخفیف‌ها برای تشویق مشتریان به خرید، استفاده کنید.

  اسپانسرینگ اینستاگرام یا Sponsored Ads: امکان قرار دادن لینک عکس محصولات به صفحه وب‌سایت، ویژگی‌ای است و تبلیغ‌دهندگان امکان خرید این امکان را دارد. تعداد محدودی از برندها از این ویژگی برای اینستاگرام مارکتینگ بهره می‌برند.

  SMM

  • استفاده از اینفلوئنسرها: افرادی که در اینستاگرام دارای دنبال‌کنندگان (فالوئرها) زیادی هستند، اینفلوئنسر نامیده می‌شوند. نکته قابل‌ توجه این است که تبلیغات انجام‌شده توسط این افراد بیشتر مورد توجه مردم قرار می‌گیرد و مانند سایر روش‌های تبلیغات آزار دهنده نیستند. این پست‌ها اغلب به شیوه‌ای خلاقانه و گاهی با زبانی طنزگونه انتشار می‌یابند. روش انجام این نوع بازاریابی شبکه های اجتماعی به این صورت است که با پرداخت پول به این افراد، آنها یک پست تبلیغاتی از کسب‌وکار شما در اینستاگرام خود قرار می‌دهند و آدرس اینستاگرام شما را در نوشته خود ذکر (mention) یا در عکس تگ می‌کنند. البته روش‌های استفاده از این راهکار پرمخاطب امروز در بازار ایران، به این توضیح کوتاه محدود نمی‌شود.
   6 راه استفاده ازاینفلوئنسر های در شبکه های اجتماعی
  

  روش‌های انجام بازاریابی در توئیتر

  بازاریابی در توئیتر

  علت اصلی استفاده از توئیتر، توانایی آن برای انتشار گسترده و سریع پست‌ها است. هرچه کاربران بیشتری پست‌های شما را به اشتراک بگذارند و محتوای شما را Retweet کنند، دنبال‌کنندگان (فالوئرها) بیشتری به دست خواهید آورد. یکی از راه‌های افزایش فالوئرها، پیشنهادهای ویژه و ارائه تخفیف در ازای Retweet کردن است. هشتگ‌ها نقش بسیار مهمی را در دیده شدن پست‌ها ایفا می‌کنند، بنابراین سعی کنید از هشتگ‌های مناسب و به ‌روز برای پست‌های خود استفاده کنید.

  تقریبا همه افراد و شرکت‌ها می‌توانند از این پلتفرم برای آغاز بازاریابی شبکه های اجتماعی در کسب‌وکار، جذب و ارتباط با مشتری استفاده کنند. مرتبط بودن، شخصی‌سازی و کوتاه بودن، نکاتی است که برای انتشار پست‌ها باید در نظر بگیرید. فرکانس انتشار می‌تواند چندین پست در روز باشد. استفاده از Buffer در مدیریت این پلتفرم به شما کمک می‌کند. (در ادامه این جلسه به معرفی این ابزار خواهیم پرداخت.) توئیتر هم مانند اینستاگرام، امکان ارائه آمار و ارقام مهم در مورد هر پست را به شما می‌دهد، کافی است در قسمت تنظیمات اکانت خود، استفاده از آنالیتیکس را فعال کنید.

  روش‌های اجرای مارکتینگ و تبلیغات در لینکدین

  بازاریابی در لینکدین

  در صورتی ‌که کسب‌وکار شما در زمینه B2B فعال است، این پلتفرم برای استفاده از بازاریابی شبکه های اجتماعی برای شما بسیار مفید خواهد بود. ساده‌ترین راه برای ارتباط با متخصصان هر صنعتی، لینکدین است. این پلتفرم به شما اجازه هدفمند کردن تبلیغات بر اساس عنوان شغلی، نوع صنعت و … را می‌دهد. تبلیغات در لینکدین در دو دسته اصلی قابل اجرا است. می‌توانید از تبلیغات بنری استفاده کنید و یا مانند اینستاگرام، تبلیغات را به‌ عنوان یک پست محتوایی در Feed کاربر به نمایش بگذارید. اگرچه قیمت تبلیغات در این شبکه برای کسب‌وکارهای ایرانی کمی بالاست (شروع قیمت از 2 دلار است) ولی هدفمندی دقیق این پلتفرم برای انتخاب مخاطب، برای هر کسب‌وکار B2B وسوسه‌انگیز است.

  به این موضوع توجه داشته باشید که لینکدین جایی برای فروش محصولات به‌ صورت مستقیم نیست، بلکه محل مناسبی برای معرفی و تبلیغات محتوایی است. به‌ عنوان‌ مثال، اگر کار شما فروش محصولات آرایشی بهداشتی است، در لینکدین به ‌جای قرار دادن عکس محصولات و شماره تماستان، بهتر است به معرفی و مقایسه کیفیت و قیمت محصولات بپردازید. در لینکدین باید خود را از سمت بازاریاب خارج کرده و خود را در جایگاه یک متخصص یا کارشناس قرار دهید.

  کسب‌وکارها، کارمندان و جویندگان کار باید از این پلتفرم برای انتشار پست‌هایی مانند آگهی‌های شغلی، توصیفات شرکت و جستجوی کار استفاده کنند. در مورد فرکانس انتشار پست در LinkedIn به طور تقریبی 2 تا 4 مرتبه در هفته مطلوب است. لینکدین هم مانند اینستاگرام و توئیتر، آماری از هر پست به شما ارائه خواهد کرد. دقت ارائه آمار در این پلتفرم نسبت به دو پلتفرم دیگر بیشتر است و اطلاعات دموگرافی آن در مورد مخاطبانی که با هر پست تعامل داشته‌اند، بینش دقیقی برای مدیریت حضور و بازاریابی شبکه های اجتماعی به شما خواهد داد.

  پیشنهاد میکنیم پست لینکدین مارکتینگ در کالج تپسل را مطالعه کنید

  روش‌های انجام مارکتینگ در فیس‌بوک

  بازاریابی در فیسبوک

  فیس‌بوک با داشتن حدود 1.59 میلیارد کاربر، بزرگ‌ترین پلتفرم اجتماعی است. این رسانه، محیط بسیار مناسبی برای ارتباط با مشتریان بالقوه در سراسر جهان و در نتیجه، ارتقای کسب‌وکار شما خواهد بود. همچنین، استفاده و مدیریت این پلتفرم بسیار ساده است. انواع تبلیغاتی که مورد نیاز هر کسب‌وکاری است در فیس‌بوک انجام می‌شود. این پلتفرم برای همه اقشار و سنین مردم با هر عنوانی قابل استفاده است و ازنظر محتوایی بسیار متنوع است. فرکانس مناسب انتشار پست در فیس‌بوک، یک یا دو بار در روز است.

  شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) در سوشال مدیا مارکتینگ چیست؟

  شاخص های اندازه گیری بازاریابی شبکه های اجتماعی

  شاخص‌های کلیدی بسیاری هستند که بازاریابان در حوزه رسانه‌های اجتماعی باید به آن‌ها توجه کنند و با اندازه‌گیری و آنالیز نتایج، عملکرد خود را در این شبکه‌ها بهبود ببخشند. KPIهایی که در ادامه توضیح داده شده است، برای بازاریابی شبکه های اجتماعی مهم هستند و باید بر آنها نظارت کرد. برای بررسی چگونگی حضور کسب‌وکار خود در شبکه‌های اجتماعی، معیارهای زیر را بررسی کنید:

  • تعداد فالوئرها در شبکه های اجتماعی: اندازه‌گیری تعداد فالوئرها در اینستاگرام، توئیتر و طرفداران در فیس‌بوک و اعضای کانال تلگرام، به‌ راحتی انجام می‌شود. هر چه تعداد این افراد بیشتر باشد، بیشتر در معرض دید قرار خواهید گرفت و امکان موفقیت کسب‌وکار شما نیز بیشتر خواهد شد.
  • تعامل مخاطب unique یا Reach: از طریق محاسبات پیچیده بر اساس تعداد فالوئر، اشتراک‌گذاری و … تعداد حداکثر افرادی که می‌توانند با پست‌های شما مواجه شوند را می‌توان اندازه‌گیری کرد که نشان‌ دهنده میزان Reach است. در اینستاگرام این عدد بیانگر تعداد کاربرانی یکتایی است که با پست شما مواجه شده‌اند.
  • تعداد دفعات نمایش یا Impression: بیانگر تعداد دفعات نمایش یک پست است. اگر یک کاربر تکراری چند بار با یک پست مواجه شود این عدد افزایش می‌یابد و شمارش‌های تکراری برای کاربران را هم لحاظ می‌کند.
  • تعداد بازدید ویدئو: با استفاده از ویژگی‌های جدید پلتفرم‌های اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب و … اندازه‌گیری این عدد بسیار ساده است و هر کسی می‌تواند این عدد را به دست آورد. هرچه بازدید ویدئو بیشتر باشد، نشان‌دهنده توجه بیشتر مخاطب به پست شما است.
  • تعداد اشتراک‌گذاری در فضای مجازی: اشتراک محتوای صفحه شما توسط مخاطبان که باعث افزایش آگاهی از برند و افزایش تعاملات مشتریان می‌شود. این تعداد برای اینستاگرام، تلگرام و فیس‌بوک بسیار مهم است. این در توئیتر با عبارت Retweet اعلام می‌شود.
  • تعداد کلیک بر روی تبلیغ: هرچه این تعداد بیشتر باشد، نشان‌دهنده کیفیت بالاتر عنوان، تصویر و محتوای تبلیغاتی برای یک لینک در شبکه‌های اجتماعی است.
  • تعداد لایک و کامنت: تعداد لایک و کامنت‌های کاربران یکی از بهترین راه‌ها برای پی بردن به علایق مخاطبان در بازاریابی شبکه های اجتماعی است.
  • تعداد تگ یا Mention‌ها: به فرایند تگ کردن نام اکانت شخص دیگری در شبکه‌های اجتماعی، Mention کردن می‌گویند. با به دست آوردن این عدد، به میزان فراگیر بودن کسب‌وکارتان پی می‌برید. این معیار در فیس‌بوک و اینستاگرام مهم است.
  • ترافیک وب سایت: میزان ترافیک هدایت‌شده از شبکه‌های اجتماعی به وب‌سایت که نشان‌دهنده میزان تأثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی شما است.
  • تعداد بازدید از پروفایل: اندازه‌گیری تعداد بازدیدکنندگان از پروفایل نشان‌دهنده میزان توجه کاربران به شما است. البته همه پلتفرم‌ها چنین امکانی را ندارند.
  • نرخ تبدیل (Conversion Rate): درصد افرادی که پس از کلیک روی CTA و هدایت به وب‌سایت، عمل موردنظر شما مانند خرید آنلاین، ثبت‌نام در خبرنامه، دانلود کتاب یا هر عمل دیگری را انجام می‌دهند و در واقع به مشتری تبدیل می‌شوند با نرخ تبدیل بیان می‌شود. این نرخ برای همه پلتفرم‌ها مهم است و شاخص موفقیت نهایی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی خواهد بود.
  • مفهوم  Cost Per Lead: مقدار پول هزینه شده برای هدایت هر فرد از شبکه‌های اجتماعی را CPL می‌نامند.
  • Sale Revenue: میزان کل فروش یک کسب‌وکار با استفاده از شبکه‌های اجتماعی است که این عدد را نمی‌توان به‌ راحتی به دست آورد.

  Customer Lifetime value: پیش‌بینی میزان ارزشی است که یک کسب‌وکار از تمام روابط اجتماعی خود با هر مشتریان به دست می‌آورد.

  ابزارهای مدیریت سوشال مدیا مارکتینگ چیست؟

  مدیریت بازاریابی شبکه های اجتماعی

  همان ‌طور که گفتیم، این ابزارها به بازاریابان سوشال مدیا کمک می‌کنند تا از طریق راه‌های خلاقانه‌ای با مخاطبان در ارتباط باشند و همچنین نتایج تلاش‌هایشان را بررسی کنند. در ادامه مبحث آموزش دیجیتال مارکتینگ به معرفی تعدادی از این ابزارها می‌پردازیم:

  Iconosquare: با استفاده از این ابزار به‌ راحتی می‌توانید اینستاگرام خود را مدیریت کرده و داده‌ها را آنالیز کنید و با استفاده از نتایج به‌دست‌آمده، اینستاگرام خود را بهینه‌سازی کنید. یکی از مهم‌ترین مزایای این ابزار، ارائه اطلاعات جالب در مورد آمار فعالیت رقبای شما در اینستاگرام است. استفاده از این ابزار برای 14 روز رایگان است.

  Buffer: این ابزار در سال 2015 شروع به کار کرد و در زمان کمی توانست به یکی از ابزارهای رایگان مناسب برای مدیریت شبکه‌های اجتماعی تبدیل شود. استفاده از این ابزار بسیار ساده و اصطلاحاً user- friendly است به‌ گونه‌ای که هر کسی بدون داشتن مهارت خاص، می‌تواند از آن استفاده کند. با استفاده از این ابزار می‌توانید محتوای مورد نظر را توسط یک داشبورد مرکزی در چندین شبکه اجتماعی به اشتراک بگذارید. این ابزار برای مدیریت توئیتر و LinkedIn پیشنهاد می‌شود. شروع استفاده از این ابزار رایگان است و برای اطلاع بیشتر در مورد تعرفه‌ها، می‌توانید به وب‌سایت آن مراجعه کنید.

  Hootsuite: این ابزار معروف‌ترین و ساده‌ترین ابزار در زمینه مدیریت شبکه‌های اجتماعی است که با کمترین هزینه از طریق آن می‌توانید محتوای یکسان را در چندین شبکه اجتماعی به ‌طور هم ‌زمان پست کنید. این ابزار به دلیل سیستم آنالیز و گزارش دهی قوی مورد توجه بازاریابان واقع شده است.

  در این جلسه از بلوک آموزش دیجیتال مارکتینگ، با بازاریابی شبکه های اجتماعی آشنا شدیم. در جلسه بعدی این بلوک یادگیری همراه ما باشید تا با یک روش دیگر در دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید و در این مسیر حرفه‌ای‌تر شوید. برای مطالعه جلسه آینده این بلوک، که در مورد تبلیغات درون اپلیکیشنی هست را مطالعه کنید.

  نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

  • مریم شریفی نژاد
  4.8
  Sending
  User Review
  3.92 (12 votes)

   15 ديدگاه نظر دهيد

  1. ممنونم از مطلب بسیار مفید و خوبتون ولی کاش مطلبی بذارین و شبکه اجتماعی ویدارنا رو هم معرفی کنین. من مدتهاست ازش استفاده می کنم و به جرات می تونم بگم که قویترین شبکه اجتماعی فارسیه.
   موفق باشید

   • سلام با سپاس از شما از بازخورد خوب تون
    این شبکه اجتماعی برای یوزرهای ایرانی آشنا نیست که در اون فعال باشن و ما بعنوان دیجیتال مارکتر بتونیم کار مارکتینگ انجام دهیم
    ترجیح بازاریابی شبکه اجتماعی در ایران اینستاگرام، لینکدین و توییتر می باشد

  2. سلام. ممنون بابت مطالب مفیدتون. اگر بخوایم در کشورهای حوزه خلیج فارس تبلیغات اینستاگرام و فیس بوک داشته باشیم به چه نحو هست. میشه توضیحاتی رو بفرمایین.

   • سلام
    اگر منظورتون تبلیغات sponsor ad هست، باید حتماً اکانت بیزینس داشته باشین که با فیسبوکتون هم مَچ شده باشه و بعد میتونین از sponsor ad (پست یا استوری) استفاده کنید. حتی میتونین مخاطبانتون رو هم از لحاظ موقعیت جغرافیایی، جنسیت و سن و … تارگت کنین.

  3. سلام ممنون از مطلب خوبتون بسیار عالی بود و واقعا کارآمد. به امید پیشرفت بیشتر شما. گروه ما نیز در مورد بازاریابی شبکه های اجتماعی فعالیت های زیادی انجام دادند و تمام تجربیات خود رو در زمینه یک آموزش جامع و کامل منتشر کرده اند.

  4. مطلب بسیار به درد بخوری بود
   در عین جامعیت، مختصر بود و البته مفید.
   ممنون

  5. سلام. با تشکر از مطالب شما.
   هر چند مفهوم رسانه های اجتماعی و شبکه های اجتماعی به هم نزدیک است ولی یکی نیست. social media marketing بازاریابی رسانه های اجتماعی است که در اینجا بازاریابی شبکه های اجتماعی در نظر گرفته شده که البته در ادامه متن به رسانه اجتماعی بازگشته اید! این موضوع باعث شده متن سازگار نباشد.

   • سلام، وقتتون بخیر

    خیلی ممنون از تذکر و پیشنهادتون، اصلاح شد

    موفق باشید

  اعلام ديدگاه

   

  هر هفته از به‌‌روزترین مطالب دیجیتال مارکتینگ در کالج تپسل آگاه شوید.

  عضویت در خبرنامه کالج تپسل

  لطفا منتظر بمانید ...

  عضویت شما با موفقیت انجام شد.

  آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد بود و به هیچ عنوان جهت مقاصد تبلیغاتی استفاده نخواهد شد.