سئو خارجی (Off- page SEO) چیست و چه اهمیتی دارد؟

زمان مطالعه : 8 دقیقه
خانه بلوک های یادگیری آموزش سئو (SEO) از 0تا100 کاملا رایگان (مقدماتی تا پیشرفته)

  در جلسه گذشته با سئو داخلی و مواردی که باید برای آن انجام شود را، مطالعه کردید. اما اقدامات لازم برای بهبود صفحات داخلی سایت فقط بخشی از فاکتورهای لازم برای رتبه‌گیری است. برای سئو سایت شما، انجام عوامل موثر برا سئو خارجی بسیار با اهمیت است. در ادامه این مقاله به چیستی سئو خارجی و فاکتورهای مهم در آن می‌پردازیم.

  سئو خارجی چیست؟

  سئو خارجی شامل فعالیت‌هایی است که در خارج از وب‌سایت انجام می‌شود و هدف آن تلاش برای افزایش رتبه سایت در موتور جستجو است. اقدامات معمول سئو خارجی شامل ایجاد بک لینک، تشویق به جستجوی نام برند و افزایش تعامل و اشتراک در شبکه‌های اجتماعی است.

  به عبارت دیگر سئو خارجی شامل تمام مواردی است که شما در سایت خود انجام می دهید تا گوگل و سایر موتورهای جستجو سایت شما را معتبر ببینند.

  چرا سئو خارجی مهم است؟

  لینک‌ها و سایر عوامل خارج از سایت هنوز پایه و اساس الگوریتم های گوگل را تشکیل می‌دهند. در واقع، بررسی عوامل رتبه بندی موتور جستجوی در سال 2020 ، رابطه واضحی بین کل بک لینک‌ها و رتبه‌بندی گوگل را نشان می‌دهد.

  اهمیت سئو خارجی

   

  به عنوان مثال، دستورالعمل‌های کیفیت Rater Google اعلام کرده‌اند تعیین اعتبار سایت تا حد زیادی به لینک‌های خارجی سایت شما وابسته هستند.

  سئو داخلی در مقایسه با سئو خارجی

  سئوی داخلی همه مواردی است که شما می‌توانید مستقیما در وب‌سایت خود کنترل کنید از جمله محتوا، تگ عنوان، استفاده از کلمات کلیدی ، URLهای بهینه‌سازی شده، لینک‌های داخلی و متن alt تصاویر. اما همان طور که گفته شد، سئو خارجی شامل اقداماتی است که خارج از وب‌سایت شما اتفاق می‌افتد مانند ایجاد لینک‌ها و موارد ذکر شده در وب‌سایت‌های دیگر درباره سایت شما.

  فاکتورهای مرتبط با لینک‌سازی برای سئو خارجی

  لینک‌ها هنوز برای گوگل بسیار مهم هستند. در حقیقت، اگر به صفحه شما هیچ لینکی داده نشده باشد، تعیین اعتبار هر صفحه وب برای گوگل تقریباً غیر ممکن است؛ در این شرایط مهم نیست که محتوای صفحه چقدر مفید، تازه یا عمیق باشد.

  دارندگان سایت اغلب وسوسه می شوند از مقدمات اولیه ایجاد لینک استفاده نکنند. اما مهم است که شما این اولویت را داشته باشید، زیرا در زمان ایجاد صفحه در یک سایت باید از لینک‌سازی درست آن اطمینان حاصل کنید. حتی ممکن است سایت شما دارای دامنه با سابقه نیز باشد ولی در این صورت نیز لازم است لینک‌سازی را جدی بگیرید. اما پیش از لینک‌سازی لازم است از آماده بودن صفحات وب‌سایت خود برای ایجاد لینک اطمینان حاصل کنید. مواردی که لازم است رعایت کنید، در ادامه مقاله آمده‌اند:

  1. صفحات داخلی خود را به درستی طراحی نمایید

  صفحات داخلی بهینه شده می‌توانند تفاوت زیادی در رتبه‌بندی کلی شما ایجاد کنند. به طور خاص، شما باید صفحاتی داشته باشید که به صفحات دسته‌بندی و صفحات محصول و صفحات بلاگ شما متصل شوند. به این ترتیب، وقتی لینکی را به صفحه اصلی می‌فرستید اعتبار آن لینک به تمام صفحات شما منتقل می‌شود. متخصص سئو هوشمند تنها به فکر لینک‌سازی نیست بلکه صفحات را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که هر لینک اعتبار را به سایر صفحات متصل به آن نیز منتقل کند.

  هیچ یک از صفحات داخلی شما نباید تنها باشد. هر صفحه را به بخش جدایی‌ناپذیر از سایت خود تبدیل کرده و ساختار یکپارچه را در آن بگنجانید. این مورد برای کاربران سایت شما و جذابیت شما برای موتورهای جستجو ضروری است.

  در حالت ایده‌آل ، صفحاتی که به موضوعات مشابه یا مرتبط بپردازند باید با یکدیگر لینک داده شوند تا تجربه‌ای غنی برای کاربران فراهم شود.

  در بهینه‌سازی موتور جستجو ، صفحات داخلی اغلب نادیده گرفته می‌شوند. بیشتر سئوکاران و دارندگان سایت متوجه نیستند که بیشتر ارزش سئوی سایت از چگونگی ساختار صفحات داخلی ناشی می‌شود.

  این امر معمولاً هنگامی امکان پذیر است که لینک‌هایی از صفحات با ارزش بالا در سایت خود داشته باشید. اگر می‌خواهید بین صفحات داخلی خود لینک‌سازی خوبی داشته باشید، ساختار سایت خود را به درستی تنظیم نمایید، مانند آنچه در تصویر زیر آمده است.

  اهمیت ساختار سایت در سئو خارجی

   

  2. رعایت موارد سئو داخلی

  بهینه‌سازی موارد سئو داخلی مهم است. از این گذشته، مسلما شما نمی‌خواهید گوگل سایت شما را به عنوان یک درگاه فراموش شده مشاهده کند. برای دانستن موارد سئوی داخلی می‌توانید به مقاله کالج تپسل در این مورد مراجعه کنید.

  یکی از دلایلی که دیگر بسیاری از سایت‌های معتبر بر لیست‌های برتر ارگانیک تسلط ندارند این است که از سئو داخلی غافل شده‌اند. فراموش نکنید در درجه اول شما باید با استفاده از کلمه کلیدی که هر صفحه را به بهترین وجه توصیف می‌کند به صفحات داخلی خود لینک دهید.

  وقتی یک لندینگ پیچ ایجاد می‌کنید که تمایل دارید در گوگل از آن رتبه بالایی داشته باشد، از صفحات داخلی خود به آن لینک دهید تا قدرت این صفحه را افزایش دهید. برای سئوی داخلی هیچ فرمول جادویی وجود ندارد. فقط اطمینان حاصل کنید که صفحات شما از ساختار خوبی برخوردار هستند، کلمات کلیدی شما مشخص شده و سیگنال‌ها به روش صحیحی به گوگل ارسال می‌شوند. این به منظور بهبود رتبه بندی موتور جستجوگر شما کار می‌کند.

  3. انتخاب کلمات کلیدی موضوعی

  اگر چه لینک‌ها هنوز اهمیت بالایی دارند ولی نتیجه کار شما و هر فاکتور دیگری، توسط کلمات کلیدی تعیین می‌شوند. برای استفاده از چگونگی استفاده از کلمات کلیدی در مقاله مرتبط با جستجوی کلمات کلیدی توضیحات کافی داده شده است. اما در ادامه به برخی از نکات مهم جستجوی کلمات کلیدی اشاره می‌کنیم.

  وقتی کلمات کلیدی را برای بهینه سازی سئو داخلی هدف قرار می‌دهید، فقط به تکرار کلمات کلیدی اصلی اصرار نداشته باشید. در عوض، از مترادف‌ها یا کلمات مرتبط استفاده کنید. استفاده از دیگر کلمات به ربات‌های موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا محتوای سایت شما را بهتر متوجه شوند. بنابراین از ذکر کلمه کلیدی اصلی خود برای استفاده چندباره در محتوا خودداری کنید. گوگل این کار را بهینه‌سازی بیش از حد می‌داند و ممکن است شما را جریمه کند.

  4. اعتبار لینک

  این واقعیت در نحوه کار الگوریتم پیج رنک (PageRank) نهفته است. هرچه قدرت صفحه لینک دهنده بالاتر باشد، قدرت بیشتری به صفحاتی که به آن‌ها لینک می‌دهد، منتقل می‌شود. به عبارت دیگر، یک لینک از یک صفحه با قدرت بالا بیش از یک لینک از یک صفحه با قدرت پایین ارزش دارد.

  اعتبار لینک

   

  5. لینک دوفالو «do follow» در مقابل لینک نوفالو «no follow»

  گوگل اعتبار را از طریق لینک‌های نوفالو منتقل نمی‌کند بنابراین ساختن لینک‌های دوفالو اولویت دارد. لینک نوفالو در تگ HTML به صورت rel = “nofollow” نمایش داده می‌شود و به موتورهای جستجوگر می‌گوید که این لینک را دنبال نکنند.

  البته لینک‌های نوفالو هنوز هم ارزش دارند. آنها می‌توانند ترافیک ارجاعی را هدایت کنند، که این می‌تواند تاثیر غیرمستقیم مثبتی بر سئو داشته باشد. اما اگر برای ساخت پیوند زمان و تلاش زیادی می‌گذارید ، اولویت بندی تلاش‌های شما اهمیت دارد.

  6. انکر تکست (anchor text)

  انکرتکست به کلمات قابل کلیک گفته می‌شود که برای لینک دادن یک صفحه وب به صفحه دیگر استفاده می‌شود. همان طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید عبارت‌های «سئو چیست» و «الگوریتم‌های گوگل» به عنوان انکرتکست نوشته شده‌اند.

  انکر تکست anchor text

   

  گوگل از تعدادی تکنیک برای بهبود کیفیت جستجو استفاده می‌کند از جمله آن‌ها می‌توان به اعتبار صفحه، انکر تکست و اطلاعات مجاورت لینک انکرتکست اشاره کرد.

  اگر لینک‌ها را از طریق روش‌های کلاه سفید ایجاد می‌کنید، کنترل زیادی بر متن انکرتکست لینک‌هایی که به دست می آورید نخواهید داشت (به استثنای وبلاگ نویسی مهمان).

  الگوریتم پنگوئن سایت‌هایی را که انکرتسکت بیش از حد بهینه شده‌ دارند را مجازات می‌کند زیرا ایجاد آن‌ها را از طریق خرید بک لینک شناسایی می‌کند. در صورتی که در لینک‌های خارجی همواره از یک کلمه کلیدی استفاده نمایید امکان جریمه شدن سایت شما افزایش می‌یابد.

  7. ترافیک سایت

  در طی تحقیقی که در آن 10 رتبه برتر برای 44589 کلمه کلیدی بدون نام برند بررسی شده‌اند، ارتباط واضحی بین صفحات با بالاترین رتبه و مجموع ترافیک ارگانیک به صفحات مراجعه کننده پیدا شده است. این امر نشان می‌دهد که پیوندهای موجود در صفحات با تعداد بازدیدهای ارگانیک بیشتر از پیوندهای صفحات با ترافیک ارگانیک کم یا فاقد آن هستند.

  با وجود این که اولویت‌بندی لینک‌ها از صفحات دارای بازدید منطقی است، اما هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد لینک‌های صفحات کم بازدید بی ارزش هستند. اگر صفحات لینک دهنده مرتبط بوده و دارای مقداری اعتبار هستند، باید آن‌ها را دنبال کنید.

  8. تعداد دامنه‌های ارجاع شده

  نه تنها داشتن پیوندهای بیشتر از وب سایت های منحصر به فرد (دامنه‌های ارجاع دهنده) به معنای رتبه‌بندی بالاتر است، بلکه ترافیک جستجوی ارگانیک بیشتری نیز دارد. برای دانستن دامنه‌های ارجاع شده به سایتتان می‌توانید از ابزار Ahrefs استفاده کنید.

  ahrefs برای بررسی سئو خارجی

   

  عوامل غیرمرتبط با لینک‌سازی برای سئو خارجی

  سئو خارجی به هر آن‌ چه در خارج از وب‌سایت شما انجام می‌شود اشاره می‌کند. ایجاد لینک‌ها بارزترین نمونه آن است، اما علاوه بر لینک‌ها عوامل دیگری در خارج از سایت نیز وجود دارد.

  1. ذکر نام برند

  لینک‌دهی با نام برند به دلایلی واضح دارای ارزش سئو است، اما در مورد ذکر نام برند بدون لینک این وضعیت به چه صورتی است؟ گوگل به طور غیرمستقیم در مورد نام برند بدون لینک دهی صحبت کرده است که به سیستمی برای شمارش موثر لینک دهی با نام برند و ذکر نام برند بدون لینک‌دهی اشاره دارد. در واقع گوگل می‌گوید، «ما می‌دانیم که مردم اغلب نام برند را بدون لینک دهی استفاده می‌کنند و ما فکر می‌کنیم که چنین مواردی باید توسط الگوریتم‌ها ما مورد توجه قرار گیرند». در واقع تفاوت بین ذکر نام برند بدون لینک با لینک در این است که یکی قابل کلیک است و بنابراین ممکن است منجر به مراجعه بیشتر شود.

  بنابراین، اگر ذکر نام برند به احتمال زیاد یک عامل رتبه‌بندی سئو خارجی است، چگونه می‌توانید تعداد بیشتری از آن‌ها را بدست آورید؟

  در اینجا چند روش ذکر شده است:

  • پست‌های مهمان ارسال کنید
  • مهمان پادکست‌ها باشید
  • ارتباطات وبلاگ نویسی انجام دهید
  • ویروسی شوید (گفتن این حرف راحت‌تر از انجام این کار)

   

  2. درج نام، آدرس و شماره تماس

  درج نام، آدرس و شماره تماس به معنای اشاره آنلاین به کسب‌وکار شما است که در مجموع به عنوان NAP (نام name، آدرس address، تلفن telephone ) شناخته می‌شوند. طبق گفته سایت ماز، این گونه سیگنال‌ها یکی از برترین عوامل رتبه بندی سئو خارجی هستند. این بدان معناست که اگر شما یک کسب‌وکار محلی هستید و می‌خواهید در نتایج مرتبط با مکان رتبه بگیرید، این گونه اقدامات اهمیت زیادی دارد.

  نام، آدرس و شماره تماس NAP

   

  3. سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی

  موضع رسمی گوگل این است که سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی یک عامل رتبه بندی مستقیم نیستند. دلیل اصلی این است که دستکاری سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی آسان است. شما می توانید هزاران اشتراک پست در شبکه‌های اجتماعی را خریداری کنید. به طور کلی، مواردی که به راحتی قابل دستکاری هستند، عوامل قابل اعتماد برای رتبه بندی را ایجاد نمی‌کنند.

  4. نظرات سایت (review)

  سایت‌های گوناگونی وجود دارند که در آن‌ها امکان ثبت نظرات وجود دارد. مثال آن‌ها، فروم‌های آنلاین در حوزه‌های گوناگون است. هرچه صفحات شما بیشتر در این صفحات ثبت شده باشند با احتمال بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. البته این عامل از عوامل مستقیم رتبه‌بندی نیست ولی به عنوان کمک برای سئوی خارجی شما می‌تواند موثر باشد.

  در این مقاله آموختید که سئو خارجی چیست و چه مواردی برای بهبود آن لازم است صورت گیرد. در جلسه بعدی بلوک سئو درباره سئو کلاه سیاه و راجع به عواملی که روی آن تاثیر دارند، صحبت خواهیم کرد. در صورتی که تمایل دارید از انتشار بخش‌های بعدی مطلع شوید،‌ در خبرنامه بلوک سئو عضو شوید. همچنین نظر خود را راجع به این مقاله و تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

  Sending
  User Review
  4 (1 vote)

  اعلام ديدگاه

   

  هر هفته از به‌‌روزترین مطالب دیجیتال مارکتینگ در کالج تپسل آگاه شوید.

  عضویت در خبرنامه کالج تپسل

  لطفا منتظر بمانید ...

  عضویت شما با موفقیت انجام شد.

  آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد بود و به هیچ عنوان جهت مقاصد تبلیغاتی استفاده نخواهد شد.