ویدئو مارکتینگ چیست؟

زمان مطالعه : 12 دقیقه
خانه بلوک های یادگیری آموزش ویدئو مارکتینگ

  معنای حضور شما در این صفحه این است که به اهمیت ویدئو آگاه هستید. اگرچه مطالب مفید زیادی نیز برای راهنمایی جامع در زمینه بازاریابی و تبلیغات ویدئویی وجود دارد. ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی، یکی از روش‌های بازاریابی است که در سال‌های اخیر به دلیل تاثیرگذاری بالای آن، مورد توجه بازاریابان و صاحبان کسب‌وکار قرار گرفته است. برندها می‌دانند که دیگر نمی‌توان مخاطبان را تنها به‌وسیله متن یا تصویر جذب کرد و بهتر است از انواع مختلف ویدئو مارکتینگ استفاده کنند. ویدئو علاوه بر جذابیتی که می‌تواند داشته باشد، نسبت به سایر مدل‌های محتوایی، با سرعت بسیار بیشتری اطلاعات را به مخاطبان انتقال می‌دهد.

  بر اساس جدیدترین شاخص‌های شبکه بصری که در سایت cisco گفته شده، ترافیک ویدئو تا سال ۲۰۲۲ چهار برابر خواهد شد. در این‌صورت طبق محاسبات، به‌زودی بیش از ۸۰٪ از کل ترافیک اینترنت را محتوای ویدئویی در بر می‌گیرد؛ یعنی، فرایند رشد ویدئو مارکتینگ همچنان ادامه دارد. رشد قابل توجه ویدئوها در سراسر جهان، بهترین فرصت برای بازاریابان و صاحبان کسب‌وکارها است تا برند خود را در مقابل چشم مخاطبان قرار دهند. به علاوه، ویدئوها از جمله محتواهای بصری است که بیشتر از سایر محتواها در ذهن مخاطبان ماندگار می‌شود. بنابراین، تولید چنین محتوایی برای تبلیغات، منجر به پیشرفت کسب‌وکار شما خواهد شد. ویدئو مارکتینگ در سال‌های اخیر مورد استقبال کسب‌وکارهای ایرانی نیز قرار گرفته است.

  هدف اصلی کالج تپسل، کمک به کسب‌وکارهای ایرانی و علاقه‌مندان حوزه دیجیتال مارکتینگ است تا بتوانند با استفاده از مطالب آموزشی گفته‌شده، سطح دانش خود را ارتقا ببخشند و در نهایت، به پیشرفت کسب‌وکار خود کمک کنند.

   

  ویدئوی زیر، موارد مهم این پست را به صوت خلاصه توضیح می‌دهد.

   

  ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی چیست؟

  ویدئو مارکتینگ چیست؟

  بازاریابی ویدئویی را می‌توان جزء یکی از مهم‌ترین و اثربخش‌ترین روش‌های بازاریابی محتوایی به شمار آورد. محتواهای بصری همواره به دلیل تاثیرگذاری بیشتر، مورد توجه بشر قرار گرفته است. محتواهای بصری به سادگی پیام و مفهوم مورد نظر را به مخاطب منتقل می‌کنند و در ذهن ماندگارتر هستند. هر برندی به استراتژی بازاریابی ویدئویی نیاز دارد و این مسئله جدیدی نیست. چیزی که در سال‌های اخیر تغییر کرده است، میزان اهمیت ویدئوها در تمامی پلتفرم‌ها است. فیسبوک پیش‌بینی کرده است که طی 5 سال آینده، کل پلتفرم را ویدئو در برمی‌گیرد.

  همانطور که از نام آن مشخص است، ویدئو مارکتینگ تعریف پیچیده‌ای ندارد. ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی، یکی از روش‌های بازاریابی است که در آن، ویدئوهایی برای معرفی و بازاریابی یک محصول یا برند و با هدف جذب مخاطب، تبدیل آن‌ها به مشتری و افزایش فروش تولید و منتشر می‌شوند. این ویدئوها در رسانه‌های مختلفی منتشر می‌شوند. کسب‌وکارهای مختلف بسته به هدف و مخاطبشان باید از ویدئوهای خاصی استفاده کنند و ویدئوها را در رسانه‌هایی که مخاطبانشان حضور دارند، منتشر کنند تا به نتیجه مطلوب‌تری برسند.

  نکته قابل توجه این است که بازاریابی ویدئویی با تبلیغات ویدئویی متفاوت است. بازاریابی ویدئویی مانند تمامی روش‌های بازاریابی، به استراتژی مشخص و برنامه‌ریزی نیاز دارد و باید در ساخت ویدئوها به مخاطبین هدف، پرسونای مخاطبین، محل انتشار و آنالیز آن توجه ویژه‌ای شود. به علاوه، ویدئوهایی که در بازاریابی ویدئویی تولید و منتشر می‌شوند، تنها جنبه تبلیغاتی ندارند، بلکه ممکن است جنبه آموزشی یا تفریحی نیز داشته باشند و منجر به افزایش آگاهی از برند شما و در نهایت، افزایش فروش شما می‌شوند. به طور کلی، ویدئو مارکتینگ، مناسب‌ترین و قدرتمندترین روش بازاریابی برای کسانی است که قصد دارند پیام خود را به سرعت و به صورت گسترده منتقل کنند. تمامی افرادی که به اینترنت دسترسی دارند، می‌توانند هم ویدئو تولید و منتشر کنند و هم تماشا کنند. البته، هرچه ویدئوی باکیفیت‌تری تولید شود، بیشتر مورد توجه قرار خواهد گرفت.

   

  اهمیت ویدئو مارکتینگ چیست؟

  همانطور که می‌دانید ويدئو مارکتینگ از اهمیت و مزیای زیادی برخوردار است. پیش از آن‌که مزایای آن را به تفکیک برایتان شرح دهیم با برخی از فواید مهم استفاده از ویدئو که ممکن است مغفول مانده باشد، آشنا شوید:

  • ویدئو، رتبه وبسایت را افزایش می‌دهد.

  علت این موضوع آن است که وبسایت‌های دارای ویدئو نسبت به وبسایت‌هایی که ویدئو ندارند به‌طور کلی بهتر عمل می‌کنند و موتورهای جستجو آن‌ها را در اولویت قرار می‌دهند. علاوه بر این از آنجا که موتورهای جستجو به دنبال عملکرد خوب هستند، اگر ببینند یک وبسیات تعامل خوبی با کاربران برقرار می‌کند، به سوالاتشان پاسخ می‌دهد و در مجموع تجربه خوبی برایشان ایجاد می‌کند، با یک رتبه بالا به آن وبسایت جایزه می‌دهند.

  • ویدئو، به جذب مخاطبین تازه کمک می‌کند.

  از آن‌جا که ویدئو احساسات مخاطب را برمی‌انگیزد و باعث ایجاد تعامل می‌شود و به اصطلاح ایمپرشن بالایی تولید می‌کند، پاسخگویی به سوالات مخاطب وبسایت با ویدئو می‌تواند باعث جذب مخاطبان بیشتر شود.

   

  چرا باید از ویدئو مارکتینگ استفاده کنیم؟

  همانطور که می‌دانید، درصد زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی روزانه در اینترنت به تماشای ویدئو می‌پردازند. علاوه بر آن ویدئوها سهم بزرگی از ترافیک اینترنت را از آن خود کرده و پیش‌بینی می‌شود که این مقدار همواره رو به افزایش می‌رود. رقبای شما حتما ویدئو مارکتینگ را در استراتژی بازاریابی خود گنجانده‌اند. بنابراین شما نیز باید به فکر بهره گرفتن از این امکان باشید. ضروری‌ترین بخش کمپین‌های بازاریابی این است که آنچه مشتری می‌خواهد را برای او فراهم کنید و این روزها رفتار کاربران نشان دهنده آن است که به ویدئو علاقه دارند. در ادامه به شرح مزایای ویدئو مارکتینگ می‌پردازیم تا ضرورت استفاده از آن شفاف‌تر شود.

   

  مزایای ویدئو مارکتینگ چیست؟

  ویدئو، یکی از فرمت‌های محتوایی جذاب است که نه تنها تصویری واقعی از آنچه در حال وقوع است، ارائه می‌دهد، بلکه اشتراک‌گذاری آن‌ها در تمامی پلتفرم‌ها به آسانی انجام می‌شود. مخاطبین به ویدئو‌ علاقه بسیاری دارند، زیرا فهم آن ساده است و برایشان سرگرم‌کننده نیز می‌باشد. بر اساس گزارش ارائه‌‌شده توسط hubspot، 54 درصد از مصرف‌کنندگان مایل به تماشای ویدئو از برندهای مورد علاقه‌شان هستند.

  محبوبیت محتوای ویدئویی

   

  همچنین، بر اساس گزارش hubspot، محتواهای ویدئویی نسبت به محتواهای نوشتاری و تصویری، به یادماندنی‌ترین محتواها هستند. اغلب ویدئوها دارای داستان‌سرایی هستند و این ویژگی داستان‌سرایی، باعث می‌شود محتوای ویدئویی برای طمان طولانی‌تری در ذهن مخاطب بماند.

  به یادماندنی بودن محتوا

   

  بازاریابان نیز به ویدئو علاقه دارند، زیرا ROI بالایی برایشان ایجاد می‌کند. بر اساس آمار منتشرشده توسط HubSpot، حدود 81 درصد از کسب‌وکارها از ویدئو برای بازاریابی استفاده می‌کنند. در حال حاضر، استفاده از بازاریابی ویدئویی برای هر کسب‌وکاری به شدت توصیه می‌شود، نه فقط به دلیل اینکه سایرین از آن استفاده می‌کنند، بلکه دلایل قانع‌کننده بسیاری برای استفاده از ویدئو مارکتینگ وجود دارد که در اینجا به تعداد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  1- ویدئو مارکتینگ باعث افزایش چشم‌گیر تعامل کاربران می‌شود. (Higher Engagement)

  تعامل بیشتر کاربران با ویدئو مارکتینگ

  نکته‌ای که باید توجه داشت، این است که برند شما تنها یک نام نیست، شما باید آن برند خود را وارد دنیای واقعی کنید. ویدئو، محتوایی است که به شما کمک می‌کند برند خود را به صورت واقعی‌تری معرفی کنید. در واقع، ویدئو مارکتینگ، راوی داستان برند شما است. مردم نیز با داستان ارتباط بیشتری برقرار می‌کنند؛ زیرا داستان‌سرایی می‌تواند احساسات مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین، وجود تصاویر جذاب، موسیقی، لحن صدا و … در ویدئو، تاثیرگذاری آن را افزایش می‌دهد.

  امروزه، مردم نسبت به قبل مشغله‌های بیشتر و زمان کمتری برای مطالعه توضیحات طولانی محصولات دارند. بنابراین، ویدئو بهترین راه معرفی محصولات به مخاطبان و جلب توجه آن‌ها است. حتی تنبل‌ترین کاربران هم با ویدئو ارتباط برقرار می‌کنند. بنابراین، هنگام برنامه‌ریزی‌ پست‌های بلاگ و شبکه‌های اجتماعی، حتماً ویدئو را در نظر داشته باشید؛ زیرا تمایل مخاطبان به برقراری ارتباط، کامنت گذاشتن و به اشتراک‌گذاری ویدئوها، 10 برابر سایر محتواها است. حتی وجود ویدئو در ایمیل‌ها نیز باعث افزایش دو برابری نرخ کلیک می‌شود و منجر به بهبود ایمیل مارکتینگ نیز می‌شود.

  2- ویدئو مارکتینگ، باعث افزایش نرخ تبدیل و افزایش میزان فروش می‌شود. (Video Boosts Conversions and Sales)

  ویدئوها باعث افزایش فروش می‌شود

  حقیقت غیرقابل انکاری که درباره محتوای ویدئویی وجود دارد، این است که به طرز شگفت‌انگیزی باعث افزایش میزان فروش می‌شود. همچنین، تجربه ثابت کرده است که اضافه کردن ویدئو در صفحه فرود محصول، باعث افزایش 80 درصدی نرخ تبدیل (conversion rate) می‌شود. فرقی ندارد که ویدئوی شما در چه طبقه‌‌بندی قرار می‌گیرد، در هر صورت، باعث افزایش نرخ تبدیل می‌شود. بر اساس گزارش Social Media Today، حدود 90 درصد از مصرف‌کنندگان ادعا می‌کنند که تماشای یک ویدئو از محصول به آن‌ها کمک می‌کند تا درباره خرید تصمیم‌گیری کنند. طبیعتاً هرچه تعداد مخاطبان بیشتری به مشتری تبدیل می‌شوند، میزان فروش نیز بیشتر می‌شود. مطالعات Wyzowl نشان داده است که 74 درصد از کاربرانی که یک ویدئوی توضیحی درباره محصول تماشا می‌کنند، آن محصول را خریداری می‌کنند.

  از آنجایی که قوی‌ترین حس انسان، حس بینایی است و اغلب اطلاعاتی که وارد مغز انسان می‌شوند، بصری هستند، این اعداد و ارقام خیلی عجیب به نظر نمی‌رسند. اما نکته مهم این است که از چنین فرصتی به خوبی استفاده کرد. در صورتی که تاثیر یک عکس، به اندازه 1000 کلمه باشد، تصور کنید که تاثیر ویدئو، چقدر است؟

   

  3- ویدئو مارکتینگ باعث افزایش ROI می‌شود. (Video Shows Great ROI)

  ویدئو مارکتینگ باعث افزایش ROI می‌شود.

  با وجود اینکه تولید ویدئو، کار ساده و کم‌هزینه‌ای نیست، اما 83 درصد از کسب‌وکارها می‌گویند که تولید و انتشار ویدئو، نرخ بازگشت سرمایه بالایی برایشان ایجاد کرده است؛ زیرا چندین برابر آنچه هزینه کرده‌اند را از طریق ویدئو مارکتینگ بدست می‌آورند. حال هرچه میزان بودجه صرف‌شده برای ویدئو مارکتینگ کمتر باشد، اما تاثیرگذاری خوبی در کاربران ایجاد کند، نرخ ROI بالاتری بدست می‌آورد.

  از آن جایی که علم همواره در حال پیشرفت است، موبایل‌ها و ابزارهای آنلاینی که برای تولید و ویرایش ویدئوها وجود دارند نیز پیشرفته‌تر می‌شوند که می‌توان با استفاده از آن‌ها و با صرف هزینه کمتر، ویدئوهای خوبی تولید کرد. همانطور که در بخش‌های قبل هم اشاره شد، ویدئو مارکتینگ انواع مختلفی دارد و همیشه نیازی به صرف هزینه زیاد برای تجهیزات تولید ویدئو نیست، بلکه این، محتوای ویدئو است که باعث تاثیرگذاری و موفقیت آن می‌شود. حتماً خودتان نیز با ویدئوهایی روبرو شده‌اید که حرفه‌ای نبوده‌اند و حتی با دوربین موبایل ضبط شده‌اند، اما مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و به صورت ویروسی بین مردم به اشتراک گذاشته شده‌اند. بنابراین، در صورتی که بتوانید ویدئوهای تاثیرگذار با هزینه کمتری تولید کنید، نرخ بازگشت سرمایه بیشتری نیز بدست می‌آورید.

  4- ویدئو مارکتینگ برای برند شما اعتماد ایجاد می‌کند. (Video Builds Trust)

  افزایش اعتماد با ویدئو مارکتینگ

  کاربران با محتواهایی ارتباط برقرار می‌کنند که اعتمادشان را جلب می‌کند. به طور کلی، ایجاد اعتماد، شرط اساسی برای افزایش میزان فروش است و باید به صورت یک هدف جدی توسط کسب‌وکارها دنبال شود. ایده اصلی بازاریابی محتوا، جلب اعتماد مخاطبان و برقراری ارتباط طولانی‌مدت با مخاطب است. به منظور جالب اعتماد مخاطبان، هدف نهایی خود که افزایش فروش است را برای مدتی متوقف کنید و به این فکر کنید که چگونه می‌توانید اطلاعات مفید و جالبی را در اختیار مخاطبین قرار دهید. بهترین محتوای ممکن برای درگیر کردن مخاطبان و جلب اعتماد آن‌ها، ویدئو است.

  در واقع، مخاطبان مایلند محصولات یا خدمات مورد نظر را به صورت واقعی ببینند و کاربرد آن را با چشم ببینند تا دید بهتری نسبت به محصولات بدست آورند و در نهایت، قانع به خرید آن محصول شوند. ویدئو مارکتینگ به آن‌ها کمک می‌کند تا اطلاعات مورد نیاز درباره محصول و برند را به صورت ساده بدست آورند و به آن اعتماد کنند. هدایت مستقیم کاربران به صفحه خرید، بدون دادن اطلاعات مفید درباره محصول، به ندرت باعث اعتماد مخاطب و تبدیل او به مشتری می‌شود. ویدئو مارکتینگ، بهترین راه برای ایجاد حس اعتماد در مخاطب است و در دنیای بازاریابی مدرن، یک ضرورت محسوب می‌شود. جالب است بدانید که 57 درصد از مصرف‌کنندگان می‌گویند که تماشای ویدئوهای محصول مورد نظر، تصمیم آن‌ها برای خرید آنلاین را قطعی‌تر می‌کند.

   

  5- ویدئو مارکتینگ موفق، شما را منحصر به فرد می‌کند. (video make you unique)

  منحصر به فرد بودن با ویدئو مارکتینگ

  آیا می‌خواهید از سایر برندها متمایز باشید؟ منحصر به فرد بودن، نکته قابل توجهی در افزایش میزان فروش است که با تولید و انتشار ویدئوهای باکیفیت امکان‌پذیر خواهد شد. در واقع، ویدئو مارکتینگ می‌تواند منحصر به فرد شما را تضمین کند، اما تولید ویدئوهای باکیفیت و متمایز از رقبا نیز به تلاش بیشتری نیاز دارد. هیچگاه فراموش نکنید که ویدئوهایی که تولید می‌کنید، نماینده‌ای از برند شما هستند؛ بنابراین، باید به اندازه کافی تاثیرگذار باشد. استفاده از داستان‌سرایی جذاب و انتشار ویدئو در رسانه‌های مناسب، مهم‌ترین پارامترها در منحصر به فرد برند شما است.

   

  6- ویدئوها منجر به بهبود سئوی وب‌سایت شما می‌شود. (Improved SEO)

  بهبود سئو با ویدئو مارکتینگ

  بدون شک، استفاده از ویدئو در بازاریابی محتوا منجر به بهبود سئو می‌شود. به طور کلی، موتورهای جستجو، ویدئوها را به عنوان محتواهای باارزش و باکیفیت تلقی می‌کنند. تماشای ویدئوها باعث می‌شود تا کاربران زمان بیشتری را در وب‌سایت شما سپری کنند. هرچه زمان صرف‌شده در وب‌سایت بیشتر باشد، اعتماد گوگل و سایر موتورهای جستجو به وب‌سایت شما نیز بیشتر می‌شود. بر اساس آمار منتشر شده توسط ComScore، در صورتی که در وب‌سایت خود، ویدئو داشته باشید، احتمال ظهور وب‌سایت شما در صفحه اول گوگل، 53 برابر می‌شود. همچنین، وب‌سایت‌هایی که دارای ویدئو هستند، افزایش 41 درصدی ترافیک ارگانیک را نسبت به سایر وب‌سایت‌ها تجربه کرده‌اند. این آمار، اهمیت ویدئو مارکتینگ در سئو را به خوبی نمایش می‌دهد.

  از آن جایی که گوگل صاحب یوتیوب است و یوتیوب هم دومین موتور جستجوی  جهان است، اطمینان حاصل کنید که علاوه بر وب‌سایت، ویدئوهای خود را با عناوین، کلیدواژه‌ها و توضیحات جذاب در یوتیوب نیز قرار دهید و به محصولات خود در وب‌سایت بک لینک دهید. اگر می‌خواهید سئوی خود را از  طریق ویدئو تقویت کنید، حتماً متن ویدئو را نیز با در نظر گرفتن کلیدواژه‌ها و عناوین جذاب در صفحه وب‌سایت قرار دهید. زمانی که متن ویدئو را به همراه ویدئو منتشر می‌کنید، گوگل بهتر می‌تواند اعتبار و کیفیت محتوای شما را بررسی کند. همچنین، قرار دادن متن ویدئو، این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد که از کلیدواژه‌های مهمی که قصد دارید با آن‌ها در جایگاه بالاتر صفحه جستجو قرار گیرید، بیشتر استفاده کنید که این موضوع، باعث بهبود سئو می‌شود. به علاوه، نوشتن متن ویدئو، به کاربرانی که علاقه‌ای به مشاهده ویدئو ندارند و یادگیری آن‌ها از طریق خواندن متن اتفاق می‌افتد، کمک می‌کند.

   

  7- ویدئو برای کاربران موبایل بسیار جذاب است. (Video Appeals to Mobile Users)

  ویدئو مارکتینگ برای کاربران موبایل جذاب است

  امروزه، کاربران موبایل زمان زیادی از حضور آنلاین خود را صرف تماشای ویدئو می‌کنند. از سال 2014، میزان بازدید از ویدئوهای موبایلی، 233 درصد افزایش یافت. از آنجایی که تمایل مردم به تماشای ویدئو و تعداد کاربران موبایل رو به افزایش است، تعداد مخاطبین ویدئو نیز روز به روز بیشتر می‌شود. 92 درصد از ویدئوهایی که در موبایل دیده می‌شوند، به اشتراک گذاشته می‌شوند. بنابراین، کسب‌وکارها باید از این فرصت استفاده کنند و فضای مناسب‌تری را برای کاربران موبایل ایجاد کنند تا آن‌ها بتوانند ویدئوها را به راحتی در تلفن هوشمند خود تماشا کنند.

   

  8- ویدئو مارکتینگ می‌تواند هر چیزی را توضیح دهد. (Video Marketing Can Explain Everything)

  ویدئو مارکتینگ، توضیح دهنده است

  ویدئوها به سادگی می‌توانند مفهومی که مد نظر بازاریابان است را به مخاطبان منتقل کنند. بر اساس گزارش منتشر شده توسط HubSpot، حدود 97 درصد از بازاریابان ادعا می‌کنند که ویدئوها به مشتریان کمک می‌کند تا محصولات را بهتر درک کنند. آیا قصد معرفی محصولات یا خدمات جدید خود را دارید؟ ویدئویی برای معرفی عملکرد آن بسازید. 45 درصد از کسب‌وکارهایی که از روش بازاریابی ویدئویی استفاده می‌کنند، در صفحه اصلی وب‌سایت خود ویدئوهای توضیحی دارند.

  آیا قصد توضیح مسئله پیچیده‌ای را دارید؟ انیمیشن تولید کنید. انیمیشن‌ها می‌توانند ایده‌هایی که از طریق سایر روش‌ها قابل بیان نیستند را به واقعیت تبدیل کنند و به مخاطب منتقل کنند. به علاوه، صحبت‌های طولانی برای توضیح یک مسئله، برای مخاطبان خسته‌کننده خواهد شد، اما انیمیشن‌ها می‌توانند مفاهیم را به صورت ساده و سرگرم‌کننده‌ای توضیح دهند.

   

  9- ویدئوها در شبکه‌های اجتماعی نیز به اشتراک گذاشته می‌شوند.  (Video Encourages Social Shares)

  ویدئو مارکتینگ در شبکه های اجتماعی محبوب است

  ویدئوها به شدت در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال قرار می‌گیرند و به اشتراک گذاشته می‌شوند. نوع ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند، متفاوت هستند و باید جنبه تفریحی آن‌ها بیشتر باشد. به طور کلی، ویدئوهای جذابی که توسط برندها ساخته می‌شوند، به صورت چشمگیری وایرال می‌شوند. وایرال شدن محتواهای یک برند، منجر به افزایش آگاهی از برند می‌شود. به طور کلی، امروزه بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا SMM نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند.

   

  10- قابلیت پیگیری ویدئوها ساده‌تر است. (Tracking videos are easier)

  پیگیری ساده تر در ویدئو مارکتینگ

  یک محتوای نوشتاری در بلاگ را تصور کنید. آیا مخاطبان همه بخش‌های آن را مطالعه می‌کنند؟ چه تعداد از مخاطبان، متن را چندین بار خوانده‌اند؟ کدام پاراگراف، ضعیف‌ترین بخش متن است و نتوانسته توجه مخاطبان را جلب کند؟ اندازه‌گیری این معیارها در محتواهای نوشتاری دشوار است، اما این معیارها در محتواهای ویدئویی به راحتی قابل اندازه‌گیری و بهینه‌سازی هستند. بازاریابان با دنبال کردن ویدئوها می‌توانند بفهمند که بازدیدکنندگان تا چه قسمتی از ویدئو را تماشا کرده‌اند و هر ویدئو چندین بار توسط یک کاربر دیده شده، نرخ نمایش کامل ویدئو چقدر است و … . از این طریق می‌توانند عملکرد ویدئوهای خود را ارزیابی کنند و به ضعف آن پی ببرند.

   

  معایب ویدئو مارکتینگ چیست؟

  ویدئو مارکتینگ

  شاید نتوان گفت استفاده از ویدئو، معایبی به همراه دارد اما مواردی وجود دارد که ممکن است ساخت و استفاده از ویدئو را کمی دشوار کند:

  • ساخت ویدئو گران تمام می‌شود.
  • تماشای ویدئو حجم اینترنت را بیشتر از سایر انواع محتواها مصرف می‌کند.
  • ساختن محتوای ویدئویی به زمان بیشتری نیاز دارد.
  • در طول استفاده از محتوای ویدئویی امکان ایجاد مشکلات فنی بیشتر است.

   

  اهداف اصلی ویدئو مارکتینگ چیست؟

  وقتی می‌خواهید در استراتژی بازاریابی خود از ویدئو مارکتینگ استفاده کنید مهم‌ترین نکته آن است که بدانید از این کار چه اهدافی را دنبال می‌کنید. در اینجا با اهداف اصلی ویدئو مارکتینگ بیشتر آشنا خواهید شد.

   

  جذب تعداد زیادی بازدید از ویدئو

  این مورد یکی از واضح‌ترین اهداف ویدئو مارکتینگ است. دیده شدن ویدئویی که بخش عمده‌ای از وقت و سرمایه خود را صرف ساختن آن کردید، اولین دستاورد در راستای اهداف کسب‌وکارتان است. حتی با وجودی که ممکن است بسیاری از کاربرانی که ویدئو را می‌بینند جزو جامعه هدف شما نباشند و بازدید آن‌ها منفعتی برایتان نداشته باشد اما باز هم این مورد، اولین قدم است.

   

  دسترسی بازدیدکنندگان منحصربه‌فرد

  بسیاری از پلتفرم‌های نمایش ویدئو تعداد کسانی که به ویدئو دسترسی پیدا کرده‌اند را به شما نشان می‌دهد و این رقم، با تعداد بازدید متفاوت است. زیرا ممکن است ۱ نفر چند بار از ویدئو بازدید کرده باشد. هرچه تعداد دسترسی (reach) بیشتر باشد بهتر است؛ البته اگر این دسته در جامعه هدف شما بوده باشند.

   

  ارتباط با کاربران هدف

  پیشرفته‌ترین ابزار آنالیتیکس، بازدیدکنندگان را بر حسب گروه‌های مختلف مانند سن، جنسیت یا موقعیت جغرافیایی دسته‌بندی می‌کنند و شما می‌توانید تصمیم بگیرید کدام جنبه برایتان از اهمیت بیشتری برخوردار است. مثلا اینکه محصول شما برای کدام جنس با کدام گروه سنی مناسب‌تر است.

   

  میزان وفاداری مخاطبان

  اگر افراد چند محتوای ویدئویی از شما را دیده باشند و حتی برای بازدید دوباره از آن‌ها بازگردند، نشانه خوبی است که مخاطبان با شما ارتباط برقرار کرده‌اند. امکان جذب افراد به سمت کانال یوتیوب خود هم معیار خوبی برای اندازه‌گیری وفاداری مخاطبان شماست.

   

  تشویق بیننده به تعامل

  ویدئو در حقیقت رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی چون یوتیوب و فیسبوک است. بازدیدکنندگان از آن می‌توانند بر روی دکمه‌ای کلیک کنند که منشان دهند ویدئو را دوست داشته‌اند و یا درباره آن کامنت بنویسند. اگر هدف شما تعامل مستقیم با مخاطبانتان است، پیگیری میزان تعامل اجتماعی موضوع مهمی است.

   

  افزایش دسترسی به ویدئو از طریق به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

  افراد معمولا ویدئوهایی که دوست داشته‌اند را در شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک، توییتر و لینکدین با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. تشویق بینندگان وفادارتان به این کار، برای به‌دست آوردن مخاطبان مرتبطِ بیشتر راه مفیدی است زیرا افراد همیشه به ویدئویی که دیدن آن مشخصا به آن‌ها پیشنهاد شده بیشتر از ویدئویی که به‌صورت اتفاقی به دستشان رسیده اعتماد می‌کنند.

   

  ایجاد کلیک کلی در سایت

  افرادی که ویدئوی شما برایشان جذاب بوده، احتمالا به وب‌سایتتان هم سر می‌زنند یا اگر از پیش در سایت بودند به مشاهده قسمت‌های دیگر ترغیب می‌شوند. ارائه لینک‌های مستقیم به محتوای مرتبط و اندازه‌گیری تعداد کلیک‌هایی که از آن به‌دست می‌آید حائز اهمیت است. هرچه تعداد کلیک‌های دریافتی شما بیشتر شود، افراد بیشتری به خرید از شما نزدیک می‌شوند. (به لطف ویدئوها)

   

  دریافت درخواست‌های ثبت نام

  بسیاری از وب‌سایت‌ها سعی در تشویق افراد به ثبت نام در خبرنامه‌ها، بسته‌های اطلاعاتی مختلف و رویدادها دارند. تعداد شبت نام‌ها که نتیج دیده شدن ویدئوی شما هستند، شاخص خوبی در زمینه ارتباط برقرار شده میان مخاطبان با محتوای شماست.

   

  فروش بیشتر

  اگر فروش آنلاین داشته باشید، می‌توانید حدودا بررسی کنید که تعداد افرادی که از شما خرید کرده‌اند چگونه شما را پیدا کرده‌اند. اگر هم فروش آنلاین ندارید، تا جایی که می‌توانید درباره این‌که افراد چگونه شما را پیدا کرده‌اند اطلاعات کسب کنید.

   

  خلاصه‌ای از آمار بازاریابی ویدئویی تا سال ۲۰۲1

   

  1- استفاده از ویدئو، رو به رشد است.

  • ۸۵٪ از مردم ایالات متحده آمریکا ماهانه در تمامی دستگاه‌های دیجیتال خود به صورت آنلاین محتوای ویدئویی تماشا می‌کنند. این بدان معنی است که محتوای ویدیویی روز به روز محبوب‌تر می‌شود.
  • ۵۴٪ از کاربران اینترنت می‌خواهند درباره برند یا کسب‌وکار مورد حمایت خود ویدئو ببینند و این به معنای افزایش تقاضا برای محتوای ویدئویی است.
  • در سال ۲۰۲۲، ۸۲٪ از ترافیک اینترنت جهانی صرف تماشا و دانلود ویدئو خواهد شد.
  • ۶۵٪ از مردم راه‌حل مشکلات خود را از راه یوتیوب پیدا می‌کنند.
  • آن دسته از پست‌های شبکه‌های اجتماعی که ویدئو دارند، ۴۸٪ بیشتر دیده می‌شوند.
  • تماشای ۹۰٪ از ویدئوهای توییتر در موبایل اتفاق می‌افتد.
  • ویدئوها در شبکه‌های اجتماعی ۱۲۰۰٪ بیشتر از محتوای متنی یا تصویری به اشتراک گذاشته می‌شوند.
  • وبسایتی که ویدئو دارد، ۵۳٪ شانس بیشتری برای قرار گرفتن در صفحه اول سرچ گوگل خواهد داشت.
  • ویدئو، ترافیک سرچ ارگانیک را در یک وبسایت تا ۱۵۷٪ بالا می‌برد.
  • ۲۵٪ از کمپانی‌ها به‌طور هفتگی ویدئو منتشر می‌کنند.
  • اضافه کردن ویدئو به ایمیل‌های شما می‌تواند نرخ کلیک را تا ۳۰۰٪ بالا ببرد.

   

  2- زمان زیادی به تماشای ویدئو اختصاص داده می‌شود.  

  • کاربران به طور میانگین ۸۸٪ زمان بیشتری بر روی وبسایت‌هایی که محتوای ویدئویی دارند، می‌گذرانند. یعنی ویدئو باعث تعامل بیشتر در وبسایت شما می‌شود.
  • به‌طور متوسط، در سال ۲۰۱۹ کاربران اینترنت در هفته ۶ ساعت و ۴۸ دقیقه را به تماشای آنلاین ویدئو اختصاص داده‌اند.
  • معمولا افراد ۲.۶ برابر وقت بیشتری در صفحه‌هایی که شامل ویدئوست، می‌گذرانند.

   

  3- بازاریایان برای انجام کارشان، به ویدئو مارکتینگ روی آورده‌اند. 

  • ابزار کار ۸۷٪ از بازاریاب‌های حرفه‌ای، ویدئو است. تعداد کسب‌وکارهایی که محتوایی ویدئویی را در استراتژی بازاریابی دیجیتال قرار می‌دهند به‌طور مداوم در حال افزایش است.
  • ۸۸٪ از بازاریاب‌ها از بازگشت سرمایه‌ای (ROI) که بازاریابی ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی برایشان به ارمغان می‌آورد، رضایت دارند. کمپانی‌ها برای ارتقای کسب‌وکار، افزایش فروش و آگاهی از برند خود از بازاریابی ویدئویی استفاده می‌کنند.
  • بازاریاب‌های ویدئویی سالانه ۶۶٪ لید بهتری به دست می‌آورند. این افزایش کیفیت لید می‌تواند به دلیل جنبه آموزشی محتواهای ویدئویی باشد.
  • ۹۷٪ از بازاریاب‌ها می‌گویند تماشای ویدئو درباره یک محصول یا خدمات، به درک بیشتر از چگونگی استفاده از آن کمک شایانی می‌کند.
  • از هر ۱۰ نفر، ۸ نفر پس از تماشای ویدئوی مربوط به یک برند، بخشی از نرم‌افزار یا اپلیکیشن آن را خریده‌اند.
  • ۶۲٪ از مردم می‌گویند پس از تماشای ویدئوی یک محصول در فیسبوک، حس بهتری نسبت به آن پیدا می‌کنند.

   

  4- مخاطبان به ویدئو علاقه بیشتری دارند.

  • مدل محتوایی مورد علاقه کاربران شبکه‌های اجتماعی برای برندها، ویدئو است. آن‌ها همیشه انتظار دارند ویدئوهای بیشتری از برندی که دنبال می‌کنند، ببینند.
  • ۵۰٪ از کاربران اینترنت، پیش از گشتن به دنبال یک محصول در فروشگاه‌ها، به‌صورت آنلاین ویدئوی مرتبط با آن را جستجو می‌کنند.
  • روزانه بیش از ۸ میلیارد نفر در فیسبوک ویدئو می‌بینند.
  • ۴۵٪ از کاربران توییتر دوست دارند از سلبریتی‌های مورد علاقه خود ویدئوهای بیشتری ببینند.
  • یک سوم از کاربران اینترنت یعنی بیش از ۱.۹ میلیارد نفر از یوتیوب استفاده می‌کنند.

   

  5- ویدئو مارکتینگ در پلتفرم لینکدین بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند.

  • کمپین‌های ویدئویی لینکدین ۵۰٪ نرخ تماشای بیشتری دارند.
  • Wyzowl می‌گوید ۳۸٪ از بازاریابان حرفه‌ای ویدئوهایشان را در لینکدین ارسال می‌کنند و ۷۵٪ از کسانی که در این پلتفرم از ویدئو استفاده می‌کنند، این روش را موثر می‌دانند.

   

  نقش ویدئو مارکتینگ در بازاریابی و فروش چیست؟

  نقش ویدئو مارکتینگ در بازاریابی و فروش

  بازاریابان باید همواره در جستجوی بهترین راه‌های جذب مخاطب باشند. با وجود تمام مزایایی که از ویدئو مارکتینگ نام برده شد، می‌توان اطمینان داشت که بیش از هر مدل محتوایی دیگری می‌توان با کمک ویدئو مخاطبان را جذب کسب‌وکار کرد. بازاریاب‌ها می‌توانند با ساختن ویدئوهای خلاقانه و جذاب، تجربه منحصربه‌فردی برای مشتریان بسازند. تمام این نکات، بر اهمیت نفش ویدئو مارکتینگ در بازاریابی و فروش تاکید دارد.

   

  جمع‌بندی مطالب جلسه اول ویدئو مارکتینگ 

  در اولین جلسه از بلوک ویدئو مارکتینگ، درباره اهمیت ویدئو مارکتینگ و ضرورت استفاده از این روش صحبت کردیم و آمار و ارقام جالبی درباره ویدئو مارکتینگ را بیان کردیم. به طور کلی، ویدئو مارکتینگ دارای مزایای بسیار زیادی است که از آن جمله می‌توان به محبوبیت و جذابیت ویدئوها برای کاربران، افزایش نرخ تبدیل، افزای ROI کسب‌وکارها و … اشاره کرد.

  در این بلوک یادگیری طی جلسات پی‌درپی، استراتژی ویدئو مارکتینگ، انواع مختلف ویدئوها، چگونگی تولید، ویرایش، انتشار و آنالیز ویدئو و ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت در زمینه ویدئو مارکتینگ را توضیح می‌دهیم تا کسب‌وکارهای ایرانی نیز بتوانند از نکات گفته‌شده در جهت بهبود استراتژی ویدئو مارکتینگ خود استفاده کنند.

  جلسه آینده درباره اهداف ویدئو مارکتینگ و چگونگی ایجاد استراتژی آن خواهد بود. برای اطلاع از جلسات جدید بلوک ویدئو مارکتینگ، ایمیل خود را در فرم عضویت در خبرنامه موجود در سمت راست صفحه ثبت نمایید. خوشحال خواهیم شد اگر پیشنهادها و انتقادات خودتان را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. همچنین، اگر مایل به یادگیری موضوع یا عنوان خاصی در زمینه ویدئو مارکتینگ هستند، در قسمت نظرات اعلام کنید.

   

   

   14 ديدگاه نظر دهيد

   • سلام
    ممنون از نظر لطفتون
    امیدوارم به زودی ویدئوی سایت خودمون رو هم آپلود کنیم 🙂

  1. سلام وقت بخیر …

   با تشکر از مطالب بسیار با ارزشی که در اختیار ما مخاطبین قرار میدهید و باعث افزایش دانش دیجیتال مارکتینگ میشوید آیا جلسات بعدی مربوط به ویدئو مارکتینگ قرار است در آینده درج شود یا در حال حاضر در سایت وجود دارد ؟

   با تشکر فراوان

   • سلام
    ممنون از لطف و توجه شما
    به زودی اضافه میشه، برای اطلاع از جلسات آینده ویدئو مارکتینگ، ایمیل خودتون رو در فرم سمت راست صفحه ثبت کنید تا عضو خبرنامه بشید.

   • سلام
    در صورتی که عضو خبرنامه بلوک ویدئو مارکتینگ باشید، حتماً ایمیل جلسه جدید به دستتون میرسه
    اگر عضو نیستید، کافیه ایمیل خودتون رو در فرم سمت راست صفحه وارد کنید.

  2. با تشکر از مطالب مفیدتون
   سوال بنده این هستش برای تولید تبلیغ انیمیشنی ویديؤیی چه پیشنهادی دارید و چه کسانی این کار رو به صورت حرفه ایی انجام میدهند؟
   ممنون از پاسخ شما

   • سلام
    ممنون از نظر لطف شما
    میتونید با همکاران ما در بخش فروش تپسل تماس بگیرین تا اطلاعاتی که لازم دارین رو در اختیارتون بذارن
    021-88206882 داخلی 451

  3. سلام!
   خیلی خوب و مفید بود!
   تفاوت ویدیو مارکتینگ و تبلیغات ویدیوئی چیه؟
   شرکت های برتری که به ارئه خدمات در زمینه ویدیو مارکتینگ در ایران میپردازند چیا هستن؟

   • سلام
    خیلی ممنون از لطف شما
    ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی یک طیف وسیع‌تری رو در بر میگیره. ویدئو مارکتینگ یک استراتژی بازاریابیه که شامل اهداف، مخاطبین هدف و ویدئوهای مختلفیه که ممکنه اون ویدئوها لزوماً تبلیغاتی نباشن(مثلاً آموزشی باشن)
    در صورتی که ویدئوی تبلیغاتی، یک ویدئو با هدف خاص و مخاطب هدف خاصه که برای تبلیغ یک موضوع مشخص ساخته و در پلتفرم‌ مشخصی منتشر و پروموت میشه

  اعلام ديدگاه

   

  هر هفته از به‌‌روزترین مطالب دیجیتال مارکتینگ در کالج تپسل آگاه شوید.

  عضویت در خبرنامه کالج تپسل

  لطفا منتظر بمانید ...

  عضویت شما با موفقیت انجام شد.

  آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد بود و به هیچ عنوان جهت مقاصد تبلیغاتی استفاده نخواهد شد.