برنامه یا تقویم محتوایی چیست و چه کاربردی دارد؟ جلسه 6 بازاریابی محتوا

زمان مطالعه : 6 دقیقه
خانه بلوک های یادگیری دوره آموزش بازاریابی محتوایی

در جلسه قبل، درباره اهمیت داستان سرایی در بازاریابی محتوا صحبت کردیم و نکاتی را پیرامون بهبود بخشیدن این تکنیک مهم بیان کردیم. در این جلسه از بلوک بازاریابی محتوا، قصد داریم درباره تقویم محتوایی یا تقویم سردبیری محتوا و ضرورت استفاده از آن در استراتژی بازاریابی محتوا صحبت کنیم. برنامه‌ریزی یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در هر زمینه‌ای است. 42 درصد از مردم، زمانی که اهداف خود را می‌نویسند، به آن اهداف دست می‌یابند. تولید محتوا به‌تنهایی نمی‌تواند باعث موفقیت استراتژی بازاریابی محتوا شود، بلکه نظم بخشیدن به تولید و انتشار محتوا، نقش مهمی را ایفا می‌کند. استفاده از یک تقویم محتوایی برای برنامه‌ریزی مناسب و نظم بخشیدن به بازاریابی محتوا ضروری است. داشتن یک برنامه منظم در تولید و انتشار محتوا، باعث جذب مخاطب و در‌نهایت، تبدیل مخاطب به مشتری می‌شود.

تبلیغ در فضای وب‌سایت‌های معتبر ایرانی در مدیااد

مدیااد، به شما کمک می‌کند تا کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکار خود را در معتبرترین وب‌سایت‌های ایرانی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

میخواهم با پلتفرم مدیااد آشنا شوم

بزرگ‌ترین چالش تولید محتوا، فقط تولید آن نیست، بلکه موارد دیگری مانند ایده‌پردازی موضوعات (brainstorming)، هدف قرار دادن مخاطبین صحیح، بهینه‌سازی پست‌ها با بهترین کلیدواژه‌ها و در نظر گرفتن CTA مناسب را شامل می‌شود. با‌ این‌حال، هر یک از این مراحل به سازماندهی متمرکز و صرف زمان نیاز دارد تا به موفقیت بیانجامد.

یکی از سوالات رایجی که کسب‌وکارهای موفق در زمینه بازاریابی محتوا مانند Hubspot دریافت می‌کنند، این است که «چگونه همه محتواهای خود را مدیریت می‌کنید؟» یا «هزینه مدیریت محتوا چقدر است؟» برای دریافت پاسخ این سوالات و یادگیری تقویم محتوایی، تا پایان این جلسه همراه باشید.

 

تقویم محتوایی یا تقویم سردبیری محتوا چیست؟

تقویم محتوایی

 

تقویم محتوایی یک تقویم ساده است که جزئیات و طبقه‌بندی محتوا، زمان‌بندی انتشار را در بر دارد و به تیم مارکتینگ کمک می‌کند تا برای همه فعالیت‌های بازاریابی مانند پست‌های بلاگ، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و کمپین‌های محتوایی برنامه‌ریزی کنند. تقویم محتوایی، یکی از بهترین ابزارها برای نظم بخشیدن به استراتژی بازاریابی محتوا است.

این تقویم، به‌منزله یک نقشه راه برای اطمینان از قرار گرفتن در مسیر درست رسیدن به اهداف کسب‌وکار، دستیابی به مخاطبان هدف و عملکرد مناسب کانال‌های مختلف محتوا است. ایجاد این تقویم، کار ساده‌ای است، اما رعایت کردن آن، کاری دشوار است.

یک تقویم محتوایی رایج باید شامل موارد زیر باشد:

 • موضوع یا عنوان هر محتوا
 • نویسنده هر محتوا
 • تاریخ انتشار محتواها
 • موقعیت و کانال انتشار محتوا
 • فرمت محتوا
 • دسته‌بندی محتوا
 • پرسونای مخاطب
 • موقعیت مخاطبین هدف در قیف بازاریابی
 • دکمه CTA هر محتوا

نمونه های موفق بازاریابی محتوا را در کالج تپسل بخوانید

چرا در استراتژی بازاریابی به تقویم محتوایی نیاز دارید؟

دلایل مختلفی، ضرورت ایجاد و استفاده از تقویم محتوایی را توضیح می‌دهد.

 • باعث جهت‌دهی به انتشار محتوا در موقعیت و رویدادهای مربوطه می‌شود.
 • باعث تسهیل مدیریت منابع تولید و تبلیغ محتوا می‌شود.
 • منجر به بهبود ایده‌پردازی، جستجو و بهینه‌سازی محتواها می‌شود.
 • یک تقویم محتوایی خوب، باعث صرفه‌جویی در زمان و انرژی شما می‌شود.
 • باعث نظم بخشیدن و سازماندهی کار روزانه، ماهانه و سالیانه تمامی عوامل می‌شود.
 • با جلوگیری از انتشار محتوای تکراری یا بیش‌ا‌زحد تصادفی محتواها و همچنین، نظم بخشیدن در انتشار محتواها، باعث حفظ مخاطبین و درگیر کردن آن‌ها می‌شود.
 • علاوه‌بر لیست کردن محتواها، می‌توانید چگونگی توزیع محتواها در طول ماه یا سال را به صورت واضح مشخص کنید. این کار، باعث پی بردن به روزها و رویدادهای مهم کسب‌‌وکار و در نتیجه، برنامه‌ریزی برای آن می‌شود.
 • باعث پی بردن به شکاف‌های موجود در برنامه محتوایی می‌شود.

 

ایجاد و استفاده از تقویم محتوایی

ضرورت استفاده از تقویم محتوایی

شما به‌راحتی می‌توانید با استفاده از Google Sheets، Google Calendar یا اکسل، تقویم محتوایی خود را ایجاد کنید. همچنین می‌توانید نمونه‌های آماده این تقویم‌ها را دانلود و در صورت نیاز، ویرایش و استفاده کنید. با استفاده از این تقویم‌ها، می‌توانید در زمان صرفه‌جویی کنید و از این زمان برای افزایش کیفیت محتواهای خود استفاده کنید. نمونه تقویم محتوایی موجود در بلاگ HubSpot، یکی از بهترین نمونه‌ها است که می‌توانید به صورت رایگان آن را دانلود کنید. این تقویم‌ها در سه قالب Google Sheets، Google Calendar و اکسل برای مدیریت پست‌های بلاگ، مدیریت پست‌های شبکه اجتماعی و مدیریت کمپین‌های محتوایی ارائه شده است. ما در اینجا راهنمای استفاده از نمونه اکسل آن را توضیح می‌دهیم.

این مطلب را هم بخوانید: مزایای بازاریابی محتوا

تقویم سردبیری محتوای بلاگ

یکپارچگی و استراتژی مناسب، کلیدهای موفقیت یک بلاگ کسب‌وکار است که تقویم سردبیری محتوا، در هر دوی این موارد به شما کمک خواهد کرد. این تقویم به شما کمک می‌کند تا:

 • پست‌های بلاگ و نویسندگان را سازماندهی کنید.
 • فرکانس انتشار پست‌های بلاگ را تنظیم کنید.
 • محتوای آینده بلاگ را طراحی کنید.
 • کلیدواژه‌ها و CTA های خود را دنبال و در نهایت، بهینه‌سازی کنید.
 • موضوعات و فرمت‌های متنوع استفاده کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که پست‌های به‌موقع و برای مخاطبین هدف آماده می‌شوند.

در صورت عدم استفاده از تقویم سردبیری محتوا، نمی‌توانید متوجه شوید کدام نویسنده قرار است چه مطلبی را بنویسد و چه موقع منتشر می‌شود. با استفاده از تقویم، می‌توانید تمامی این اطلاعات را در یک‌جا قرار داده و پیگیری کنید.

چند راهکار برای زنده کردن محتوای ناموفق

تقویم محتوای بلاگ (سردبیری) را چگونه مدیریت کنیم؟

تقویم محتوایی پست های بلاگ

نمونه تقویم محتوایی مخصوص سردبیران تولید محتوا

برای دانلود نمونه‌ تقویم محتوایی، روی دکمه زیر کلیک کنید.

گام اول: تاریخ انتشار و نویسنده را مشخص کنید

ابتدا تاریخ انتشار و نویسنده هر پست را در تقویم محتوایی وارد کنید. این کار را باید چندین روز قبل از موعد انتشار انجام دهید؛ به‌خصوص زمانی که با نویسندگان تازه‌کار سر‌و‌کار دارید، باید زمان بیشتری برای این کار در نظر بگیرید تا بتوانید آن را ویرایش کنید و بازخوردهای لازم را به نویسنده ارائه دهید.

گام دوم: عنوان و جزئیات محتوای پست را مشخص کنید

عنوان پست را به گونه‌ای انتخاب کنید که کاملاً واضح و جذاب باشد. زمانی که عنوان مورد نظر هر پست را انتخاب کردید، به صورت کامل در تقویم وارد کنید. این کار به برقراری تعادل و تنوع پست‌ها کمک می‌کند. برای انتخاب عنوان‌های جذاب و مناسب، می‌توانید از ابزار رایگان انتخاب عنوان HubSpot استفاده کنید. در تقویم محتوایی خود، خلاصه‌ای از محتوای هر پست را بیان کنید. این کار، در انتخاب عناوین و حفظ یکپارچگی و پیوستگی بین زیر عنوان‌های متن به نویسنده کمک می‌کند.

گام سوم: کلمات کلیدی، پرسونای مخاطبین هدف و دکمه CTA را وارد کنید.

زمانی که چالش اصلی شما، تولید محتوا است، ممکن است از سئو غافل شوید. به همین دلیل، قرار دادن کلیدواژه‌ها در تقویم محتوایی برای هر پست، باعث می‌شود که با در نظر گرفتن کلیدواژه‌های هر پست، به تولید محتوا بپردازید که این موضوع، به بهبود سئو کمک می‌کند.

همچنین اطلاع از ویژگی‌ گروه مخاطبینی که محتوا را مختص آن‌ها تولید می‌کنید، بر طرز نوشتن شما تاثیر می‌گذارد و منجر به جلب توجه بیشتر آن‌ها می‌شود. بنابراین باید مخاطبین هدف هر پست را در تقویم محتوایی در نظر بگیرید. در جلسات آینده بلوک بازاریابی محتوا، درباره پرسونای مخاطب به‌صورت مفصل صحبت می‌کنیم.

با هر محتوایی که تولید می‌کنید، باید مخاطبان هدف خود را به مرحله بعدی سفر مشتری هدایت کنید. به همین دلیل، هر پستی که در بلاگ خود منتشر می‌کنید، باید به منظور تولید لید، دارای یک دکمه CTA باشد. در آخرین ستون تقویم محتوایی، یک لینک برای دکمه CTA هر پست در نظر داشته باشید. این کار، باعث نظم بخشیدن به کار شما می‌شود.

 

تقویم سردبیری محتوای شبکه اجتماعی

تقویم محتوایی شبکه های اجتماعی

 

این تقویم برای نظم بخشیدن به فعالیت‌ کسب‌وکارها‌ در شبکه‌های اجتماعی و مدیریت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تقویم به شما کمک می‌کند تا زمان‌بندی انتشار مناسب‌ترین محتواها در شبکه‌های اجتماعی مختلف را برنامه‌ریزی کنید.

امروزه، اغلب بازاریابان متوجه نقش مهم و جدایی‌ناپذیر شبکه‌های اجتماعی با استراتژی بازاریابی درون‌گرا (inbound marketing) شده‌اند. به‌علاوه، با توجه به تعداد بالای شبکه‌های اجتماعی، سازماندهی و برنامه‌ریزی دقیق برای به اشتراک‌گذاری محتواها در پلتفرم‌های اجتماعی، ضروری است. استفاده از تقویم سردبیری محتوای شبکه‌های اجتماعی، می‌تواند این مشکل را حل کند. این تقویم به شما کمک می‌کند:

 • بدون نیاز به صرف زمان زیاد برای تعیین استراتژی آینده، پست‌های هفتگی و ماهانه خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید.
 • محتواهای خود را در بهترین فرمت‌ها در شبکه‌های اجتماعی مانند LinkedIn، Instagram، Twitter، Facebook و … به اشتراک بگذارید.
 • به جای انتشار یکسان پست‌ها با محتوا و پیام مشابه در همه شبکه‌های اجتماعی، هر محتوا را برای هر شبکه اجتماعی به‌صورت منحصر‌به‌فرد منتشر کنید.
 • کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی را به‌صورت ماهانه دنبال کنید.
 • با سایر ذی‌نفعان هماهنگی بیشتری خواهید داشت.
 • عملکرد پست‌های خود را دنبال کنید و برای پست‌های آینده برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید.

بدون داشتن چنین تقویمی، بازاریابان شبکه‌های اجتماعی بدون هدف و بدون برنامه به انتشار پست در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازند و قادر به دنبال کردن نتایج پست‌ها، آنالیز نتایج و در نهایت، بهینه‌سازی پست‌های آینده خود نخواهند بود.

 

تقویم سردبیری محتوای شبکه‌های اجتماعی را چگونه مدیریت کنیم؟

تقویم سردبیری محتوای شبکه های اجتماعی

این تقویم در قالب اکسل و برای کمک به برنامه‌ریزی انتشار محتوا در فیسبوک، اینستاگرام، توئیتر و … نکات و ترفندهایی مفید درباره این موضوع ارائه می‌دهد. برای دانلود نمونه‌ تقویم محتوایی، بر روی دکمه زیر کنید.

از تقویم ماهانه برای نظارت و بدست آوردن دیدگاه کلی بر پست‌های شبکه اجتماعی استفاده کنید. به دلیل تفاوت اندک پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر، این تقویم دارای صفحات جداگانه برای هر یک از شبکه‌های اجتماعی، مانند اینستاگرام، توئیتر، لینکدین و … است.

این تقویم نیز مانند تقویم قبل، شامل ستون‌های تاریخ و ساعت انتشار، پیام محتوا، نوع محتوا، لینک و مشخصات تصویر محتوای مورد نظر است. اطمینان حاصل کنید که تقویم شامل تمامی مناسبت‌ها، رویداد‌های سالانه، کمپین‌ها و … باشد.

برای برنامه‌ریزی و طراحی تقویم محتوایی شبکه‌های اجتماعی خود، می‌توانید از ابزارهای آنلاین استفاده کنید. تگرولایز یکی از ابزارهای آنلاین است که به شما کمک می‌کند تا به آسانی تقویم خود را بسازید و ارسال پست‌های خود را زمان‌بندی کنید. با استفاده از تگرولایز، پست‌های شما به صورت اتوماتیک در زمان‌های تعیین شده ارسال ‌می‌شوند!

 

ساختار تیم محتوا - جلسه 13 بازازیابی محتوا در کالج تپسل بخوانید

 

سخن پایانی درباره تقویم محتوایی

همان‌طور که گفته شد، استفاده از تقویم محتوایی یا تقویم سردبیری محتوا برای مدیریت بهتر و نظم بخشیدن به پست‌های بلاگ و شبکه‌های اجتماعی ضروری است. ایجاد این تقویم‌ها باید بر اساس شناخت مخاطبین هدف، مناسبت‌ها و رویدادها، فرمت محتواها و … باشد. با این‌حال، می‌توانید نمونه‌های آماده تقویم محتوایی که توسط شرکت‌هایی نظیر HubSpot، Moz، Content Marketing Institute و … ارائه می‎‌شود را به‌صورت رایگان دانلود و استفاده کنید. در جلسه آینده از بلوک بازاریابی محتوا، درباره نکاتی برای نویسنده بهتری شدن بیان می‌کنیم.

برای اطلاع از جلسات آینده بلوک، در فرم خبرنامه بلوک بازاریابی محتوا در سمت راست صفحه ثبت‌نام کنید. به‌علاوه، می‌توانید نظرات و پیشنهادهای خودتان را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 • نازنین قاسمی
4

خلاصه

در این جلسه از بلوک بازاریابی محتوا، درباره تقویم محتوایی و ضرورت استفاده از آن برای مدیریت و نظم بخشیدن به تولید و انتشار پست‌های بلاگ و فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کنیم.

Sending
User Review
4.64 (11 votes)

  6 ديدگاه نظر دهيد

 1. ممنون از مقاله خوبتون و نمونه تقویم های سردبیری. به نظرم رسید میشه در تقویم محتوایی بلاگ سایت یک گزینه هم اضافه کرد که این مقاله در کدام شبکه اجتماعیمون به اشتراک گذاشته بشه. مقالات مهمی که می خواهیم از شبکه های اجتماعی به سمت اون ها خواننده جذب کنیم رو می تونیم مشخص کنیم تا همزمان با ارسال اون در وب سایت در شبکه های اجتماعیمون هم به اشتراک بزاریم.

  • ممنون از دقت و توجه شما
   بله حق با شماست، به طور کلی در استراتژی بازاریابی محتوا، قبل از شروع کردن تولید محتوا، باید درباره فرمت و محل انتشار آن تصمیم گرفته بشه و باید در تقویم محتوایی هم در نظر گرفته بشه ، در ابتدای متن این جلسه گفته شده ولی مثل اینکه در تقویم hubspot در نظر گرفته نشده.

 2. سلام و عرض ادب
  خدمت تیم فوق العاده collegetaps
  واقعا جا داره تشکر و قدردانی کنم از محتوای فوق العاده ای که تولید می کنید و این در حالی هست جای خالی آموزش DIGITAL MARKETING به شدت احساس می شد و خودتون یکی از نمونه های بی نظیر تولید محتوا در بین سایت های ایرانی هستید.
  موفق باشید

اعلام ديدگاه

 

هر هفته از به‌‌روزترین مطالب دیجیتال مارکتینگ در کالج تپسل آگاه شوید.

عضویت در خبرنامه کالج تپسل

لطفا منتظر بمانید ...

عضویت شما با موفقیت انجام شد.

آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد بود و به هیچ عنوان جهت مقاصد تبلیغاتی استفاده نخواهد شد.