برنامه یا تقویم محتوایی چیست و چه کاربردی دارد؟

زمان مطالعه : 6 دقیقه
خانه بلوک های یادگیری دوره آموزش بازاریابی محتوایی

  برنامه‌ریزی یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در هر زمینه‌ای است. 42 درصد از مردم، زمانی که اهداف خود را می‌نویسند، به آن اهداف دست می‌یابند. تولید محتوا به تنهایی نمی‌تواند باعث موفقیت استراتژی بازاریابی محتوا شود، بلکه نظم بخشیدن به تولید و انتشار محتوا، نقش مهمی را ایفا می‌کند. یکی از سوالات رایجی که کسب‌وکارهای موفق در زمینه بازاریابی محتوا دریافت می‌کنند، این است که «چگونه همه محتواهای خود را مدیریت می‌کنید؟» یا «هزینه مدیریت محتوا چقدر است؟» برای دریافت پاسخ این سوالات و یادگیری اینکه تقویم محتوایی چیست و بررسی نمونه تقویم محتوا، تا پایان این جلسه از آموزش بازاریابی محتوایی همراه ما باشید.

  تبلیغ در فضای وب‌سایت‌های معتبر ایرانی در مدیااد

  مدیااد، به شما کمک می‌کند تا کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکار خود را در معتبرترین وب‌سایت‌های ایرانی اجرا کنید و برند خود را در مقابل چشم مخاطبان هدفتان قرار دهید.

  میخواهم با پلتفرم مدیااد آشنا شوم

  آشنایی با تقویم محتوایی؛ ابزاری برای برنامه‌ریزی دقیق

  تقویم محتوایی

   

  تقویم محتوایی یک تقویم ساده است که جزئیات، طبقه‌بندی محتوا و زمان‌بندی انتشار را در بر دارد و به تیم مارکتینگ کمک می‌کند تا برای همه فعالیت‌های بازاریابی محتوایی مانند پست‌های بلاگ، پست‌های شبکه‌های اجتماعی و کمپین‌های محتوایی برنامه‌ریزی کنند. تقویم محتوایی، یکی از بهترین ابزارها برای نظم بخشیدن به استراتژی بازاریابی محتوا است.

  نمونه های موفق بازاریابی محتوا را در کالج تپسل بخوانید

  انواع تقویم تولید محتوا در استراتژی بازاریابی محتوا

  شما به راحتی می‌توانید با استفاده از Google Sheets، Google Calendar یا اکسل، تقویم محتوایی خود را ایجاد کنید. همچنین می‌توانید نمونه‌های آماده این تقویم‌ها را دانلود و در صورت نیاز، ویرایش و استفاده کنید. با استفاده از این نمونه تقویم تولید محتوا، می‌توانید در زمان صرفه‌جویی کنید و از این زمان برای افزایش کیفیت محتواهای خود استفاده کنید. نمونه تقویم محتوایی موجود در بلاگ HubSpot، یکی از بهترین نمونه‌ها است که می‌توانید به صورت رایگان آن را دانلود کنید. این نمونه تقویم محتوا در سه قالب Google Sheets، Google Calendar و اکسل تقویم محتوا برای مدیریت پست‌های بلاگ، مدیریت پست‌های شبکه اجتماعی و مدیریت کمپین‌های محتوایی ارائه شده است.

  1. تقویم تولید محتوای بلاگ، راهی برای یکپارچه سازی یک بلاگ

  یکپارچگی و استراتژی مناسب، کلیدهای موفقیت یک بلاگ کسب‌وکار است و تقویم تولید محتوا، در هر دوی این موارد به شما کمک خواهد کرد. ابتدا تاریخ انتشار و نویسنده هر پست را در تقویم محتوایی وارد کنید. این کار را باید چندین روز قبل از موعد انتشار انجام دهید تا بتوانید آن را ویرایش کنید و بازخوردهای لازم را به نویسنده ارائه دهید. سپس نوبت به انتخاب عنوان پست است که باید آن را به گونه‌ای انتخاب کنید که کاملاً واضح و جذاب باشد. قرار دادن کلیدواژه‌های مناسب نیز ایده خوبی است که استفاده از آنها در تقویم محتوایی برای هر پست، به بهبود سئو کمک می‌کند. همچنین هر پستی که در بلاگ خود منتشر می‌کنید، باید به منظور تولید لید، دارای یک دکمه CTA باشد. به طور خلاصه می‌توان گفت این تقویم به شما کمک می‌کند تا:

  • پست‌های بلاگ و نویسندگان را سازماندهی کنید.
  • فرکانس انتشار پست‌های بلاگ را تنظیم کنید.
  • محتوای آینده بلاگ را طراحی کنید.
  • کلیدواژه‌ها و CTA های خود را دنبال و در نهایت، بهینه‌سازی کنید.
  • موضوعات و فرمت‌های متنوع استفاده کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که پست‌ها به موقع و برای مخاطبین هدف آماده می‌شوند.

  مضرات عدم استفاده از تقویم محتوایی چیست؟ استفاده نکردن از تقویم تولید محتوا باعث می‌شود نتوانید متوجه شوید کدام نویسنده قرار است چه مطلبی را بنویسد و چه موقع منتشر شود. با استفاده از تقویم تولید محتوا، می‌توانید تمامی اطلاعات و مراحل تولید محتوا و مدیریت آن را در یک‌جا قرار داده و پیگیری کنید.

  ضرورت استفاده از تقویم محتوایی

  2. تقویم محتوای شبکه اجتماعی، بخش جدایی ناپذیر بازاریابی شبکه اجتماعی

  این تقویم برای نظم بخشیدن به فعالیت‌ کسب‌وکارها‌ در شبکه‌های اجتماعی و مدیریت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تقویم به شما کمک می‌کند تا زمان‌بندی انتشار مناسب‌ترین محتواها در شبکه‌های اجتماعی مختلف را برنامه‌ریزی کنید.

  امروزه، اغلب بازاریابان متوجه نقش مهم و جدایی‌ناپذیر شبکه‌های اجتماعی با استراتژی بازاریابی درون‌گرا (inbound marketing) شده‌اند. به‌علاوه، با توجه به تعداد بالای شبکه‌های اجتماعی، سازماندهی و برنامه‌ریزی دقیق برای به اشتراک‌گذاری محتواها در پلتفرم‌های اجتماعی، ضروری است. استفاده از تقویم محتوای شبکه‌های اجتماعی(مانند تقویم محتوایی اینستاگرام)، می‌تواند این مشکل را حل کند. این تقویم به شما کمک می‌کند:

  • بدون نیاز به صرف زمان زیاد برای تعیین استراتژی آینده، پست‌های هفتگی و ماهانه خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید.
  • محتواهای خود را در بهترین فرمت‌ها در شبکه‌های اجتماعی مانند LinkedIn، Instagram، Twitter، Facebook و … به اشتراک بگذارید.
  • به جای انتشار یکسان پست‌ها با محتوا و پیام مشابه در همه شبکه‌های اجتماعی، هر محتوا را برای هر شبکه اجتماعی به‌صورت منحصر‌به‌فرد منتشر کنید.
  • کمپین‌های شبکه‌های اجتماعی را به‌صورت ماهانه دنبال کنید.
  • با سایر ذی‌نفعان هماهنگی بیشتری خواهید داشت.
  • عملکرد پست‌های خود را دنبال کنید و برای پست‌های آینده برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید.

  بدون داشتن چنین تقویمی، بازاریابان شبکه‌های اجتماعی بدون هدف و بدون برنامه به انتشار پست در شبکه‌های اجتماعی می‌پردازند و قادر به دنبال کردن نتایج پست‌ها، آنالیز نتایج و در نهایت، بهینه‌سازی پست‌های آینده خود نخواهند بود.

  این نمونه تقویم محتوا نیز مانند تقویم قبل، شامل ستون‌های تاریخ و ساعت انتشار، پیام محتوا، نوع محتوا، لینک و مشخصات تصویر محتوای مورد نظر است. اطمینان حاصل کنید که تقویم شامل تمامی مناسبت‌ها، رویداد‌های سالانه، کمپین‌ها و … باشد.

  این مطلب را هم بخوانید: مزایای بازاریابی محتوا

  تقویم محتوایی پست های بلاگ

  چند راهکار برای زنده کردن محتوای ناموفق

  چرا در استراتژی بازاریابی به تقویم محتوایی نیاز دارید؟

  استفاده از یک تقویم محتوایی برای برنامه‌ریزی مناسب و نظم بخشیدن به بازاریابی محتوا ضروری است. داشتن یک برنامه منظم در تولید و انتشار محتوا، باعث جذب مخاطب و در‌ نهایت، تبدیل مخاطب به مشتری می‌شود. بزرگترین چالش تولید محتوا، فقط تولید آن نیست، بلکه موارد دیگری مانند هدف قرار دادن مخاطبین صحیح، بهینه‌سازی پست‌ها با بهترین کلیدواژه‌ها و در نظر گرفتن CTA مناسب را شامل می‌شود. با‌ این‌حال، هر یک از این مراحل به سازماندهی متمرکز و صرف زمان نیاز دارد تا به موفقیت بیانجامد.

  برای پاسخ به سوال دلایل و ضرورت ایجاد و استفاده از تقویم محتوایی چیست، می‌توان موارد زیر را بیان کرد:

  • باعث جهت‌دهی به انتشار محتوا در موقعیت و رویدادهای مربوطه می‌شود.
  • باعث تسهیل مدیریت منابع تولید و تبلیغ محتوا می‌شود.
  • منجر به بهبود ایده‌پردازی، جستجو و بهینه‌سازی محتواها می‌شود.
  • یک تقویم محتوایی خوب، باعث صرفه‌جویی در زمان و انرژی شما می‌شود.
  • باعث نظم بخشیدن و سازماندهی کار روزانه، ماهانه و سالیانه تمامی عوامل می‌شود.
  • با جلوگیری از انتشار محتوای تکراری یا بیش‌ا‌زحد تصادفی محتواها و همچنین، نظم بخشیدن در انتشار محتواها، باعث حفظ مخاطبین و درگیر کردن آنها می‌شود.
  • علاوه‌بر لیست کردن محتواها، می‌توانید چگونگی توزیع محتواها در طول ماه یا سال را به صورت واضح مشخص کنید. این کار، باعث پی بردن به روزها و رویدادهای مهم کسب‌‌وکار و در نتیجه، برنامه‌ریزی برای آن می‌شود.
  • باعث پی بردن به شکاف‌های موجود در برنامه تقویم محتوا می‌شود.

  برای دانلود نمونه‌ تقویم محتوایی، روی دکمه زیر کلیک کنید.

  اجزای تشکیل دهنده تقویم محتوایی چیست؟

  این تقویم، به‌منزله یک نقشه راه برای اطمینان از قرار گرفتن در مسیر درست رسیدن به اهداف کسب‌وکار، دستیابی به مخاطبان هدف و عملکرد مناسب کانال‌های مختلف محتوا است. ایجاد این تقویم، کار ساده‌ای است، اما رعایت کردن آن، کاری دشوار است.

  یک تقویم محتوایی رایج باید شامل موارد زیر باشد:

  • موضوع یا عنوان هر محتوا
  • نویسنده هر محتوا
  • تاریخ انتشار محتواها
  • موقعیت و کانال انتشار محتوا
  • فرمت محتوا
  • دسته‌بندی محتوا
  • پرسونای مخاطب
  • موقعیت مخاطبین هدف در قیف بازاریابی
  • دکمه CTA هر محتوا

   

  تقویم سردبیری محتوای شبکه های اجتماعی

  همان‌طور که گفته شد، استفاده از تقویم محتوایی یا تقویم سردبیری محتوا برای مدیریت بهتر و نظم بخشیدن به پست‌های بلاگ و شبکه‌های اجتماعی ضروری است. ایجاد این تقویم‌ها باید بر اساس شناخت مخاطبین هدف، مناسبت‌ها و رویدادها، فرمت محتواها و … باشد. با این‌حال، می‌توانید نمونه‌های آماده تقویم محتوایی که توسط شرکت‌هایی نظیر HubSpot، Moz، Content Marketing Institute و … ارائه می‎‌شود را به صورت رایگان دانلود و استفاده کنید.

  در جلسه آینده از بلوک بازاریابی محتوا، درباره نکاتی برای نویسنده بهتری شدن بیان می‌کنیم.

  برای اطلاع از جلسات آینده بلوک، در فرم خبرنامه بلوک بازاریابی محتوا در سمت راست صفحه ثبت‌نام کنید. به‌علاوه، می‌توانید نظرات و پیشنهادهای خودتان را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

  • نازنین قاسمی
  4

  خلاصه

  در این جلسه از بلوک بازاریابی محتوا، درباره تقویم محتوایی و ضرورت استفاده از آن برای مدیریت و نظم بخشیدن به تولید و انتشار پست‌های بلاگ و فعالیت‌های شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کنیم.

  Sending
  User Review
  4.64 (11 votes)

   6 ديدگاه نظر دهيد

  1. ممنون از مقاله خوبتون و نمونه تقویم های سردبیری. به نظرم رسید میشه در تقویم محتوایی بلاگ سایت یک گزینه هم اضافه کرد که این مقاله در کدام شبکه اجتماعیمون به اشتراک گذاشته بشه. مقالات مهمی که می خواهیم از شبکه های اجتماعی به سمت اون ها خواننده جذب کنیم رو می تونیم مشخص کنیم تا همزمان با ارسال اون در وب سایت در شبکه های اجتماعیمون هم به اشتراک بزاریم.

   • ممنون از دقت و توجه شما
    بله حق با شماست، به طور کلی در استراتژی بازاریابی محتوا، قبل از شروع کردن تولید محتوا، باید درباره فرمت و محل انتشار آن تصمیم گرفته بشه و باید در تقویم محتوایی هم در نظر گرفته بشه ، در ابتدای متن این جلسه گفته شده ولی مثل اینکه در تقویم hubspot در نظر گرفته نشده.

  2. سلام و عرض ادب
   خدمت تیم فوق العاده collegetaps
   واقعا جا داره تشکر و قدردانی کنم از محتوای فوق العاده ای که تولید می کنید و این در حالی هست جای خالی آموزش DIGITAL MARKETING به شدت احساس می شد و خودتون یکی از نمونه های بی نظیر تولید محتوا در بین سایت های ایرانی هستید.
   موفق باشید

  اعلام ديدگاه

   

  هر هفته از به‌‌روزترین مطالب دیجیتال مارکتینگ در کالج تپسل آگاه شوید.

  عضویت در خبرنامه کالج تپسل

  لطفا منتظر بمانید ...

  عضویت شما با موفقیت انجام شد.

  آدرس ایمیل شما محفوظ خواهد بود و به هیچ عنوان جهت مقاصد تبلیغاتی استفاده نخواهد شد.